Kościół katolicki wydaje publiczne pieniądze na inwestycje w hotele

Kościół katolicki wydaje publiczne pieniądze na inwestycje w hotele
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

W ciągu ostatnich kilku lat Kościół katolicki na Węgrzech wydał łącznie 12,1 mld forintów (135,5, mln zł) publicznych pieniędzy na inwestycje w hotele – napisał portal 24.hu.

„Kościół jest aktywny w hotelarstwie w różnych obszarach, od hoteli wellness po sportowe” – informuje portal. Inwestycje podjęte przez kilka diecezji i zakonów były w ostatnich latach możliwe dzięki rządowej pomocy – dodaje.

Pieniądze miały być wydane na zakup nieruchomości, remonty i rozbudowę budynków.

Według portalu w większości badanych przypadków chodziło o robienie biznesu na świeckiej turystyce. „Jedna z diecezji otworzyła hotel sportowy obok stadionu piłkarskiego” – zaznacza 24.hu. Zdarzały się jednak odwrotne przypadki, kiedy hotel został przekształcony na potrzeby religijne – dodaje.

DEON.PL POLECA

Wśród przykładów inwestycji kościelnych portal wymienia m.in. otwarty przez jezuitów czterogwiazdkowy hotel w Dobogoko na północ od Budapesztu, hotel w Koszeg na zachodzie kraju otwarty przez benedyktynów, nieruchomość w Veszprem czy hotel w Ostrzyhomiu na północy kraju.

Rząd Viktora Orbana przeznacza znaczne fundusze na renowację kościołów. Jak zaznaczają media, uważa on Kościół za swego „naturalnego sojusznika”, dlatego zapewnia mu wsparcie finansowe „w najszerszym możliwym zakresie”.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kościół katolicki wydaje publiczne pieniądze na inwestycje w hotele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.