Kościół luterański udostępnił dla wiernych aplikację informacyjną na smartfony

Kościół luterański udostępnił dla wiernych aplikację informacyjną na smartfony
(fot. luteranie.pl)
PAP / kw

Aplikację informacyjną "Mój Kościół" na smartfony udostępnił Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce. Umożliwia m.in. odnalezienie najbliższej świątyni i sprawdzenie, co dzieje się w wybranej parafii - podała rzeczniczka Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

"Kościół towarzyszy człowiekowi w jego codzienności i jest miejscem spotkania z Bogiem, ale także z drugim człowiekiem. Jako chrześcijanie powinniśmy wykorzystywać wszystkie dostępne narzędzia, żeby głosić ewangelię. Dlatego stworzyliśmy aplikację, która przypomina o tym, co dzieje się w naszym Kościele. Reformacja wyrosła na wynalazku druku. My chcemy wykorzystać smartfony" - powiedział jeden z twórców aplikacji ks. Łukasz Ostruszka.

Rzeczniczka Kościoła przypomniała, że najwięcej luteran w naszym kraju mieszka w Śląskiem, ale parafie działają w całej Polsce. "Szczególnie w święta i wakacje istotne jest, by odnaleźć najbliższy kościół i dowiedzieć się, co dzieje się w parafii. Czasem poszukiwane są informacje o koncertach czy transmisjach internetowych nabożeństw. W ich odnalezieniu pomoże aplikacja" - wyjaśniła Godfrejów-Tarnogórska.

Przypomni ona też o spotkaniach parafialnych, godzinach biblijnych, młodzieżówkach czy koncertach. Wśród dostępnych funkcji jest możliwość wysłuchania rozważań oraz wykładów. "+Mój Kościół+ oferuje szerokie możliwości personalizacji ustawień. Użytkownik może otrzymywać przypomnienia o wydarzeniach ze swojej parafii lub z kilku pobliskich w zasięgu 100 km" - dodała rzeczniczka.

Na razie pojawiają się głównie informacje z diecezji cieszyńskiej, ale systematycznie dodawane będą wydarzenia z parafii pozostałych rejonów.

Aplikacja jest projektem zrealizowanym przez diecezję cieszyńską. W jej granicach mieszka ponad połowa polskich luteran. Pracowało nad nią sześć osób: programiści Dawid Macura i Zbigniew Motyka, projektant aplikacji Daniel Heczko, a także księża Marek Michalik, Marcin Ratka-Matejko i Łukasz Ostruszka. Przedsięwzięcie sfinansował Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce w ramach obchodów jubileuszu 500 lat reformacji.

Aplikacja to element projektu, który objął także stworzenie nowego portalu informacyjno-społecznościowego diecezji cieszyńskiej. Jest on dostępny pod adresem www.cieszynska.luteranie.pl.

Aplikacja dostępna jest na smartfony z systemem Android i iOS

Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ponad 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim.

Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół luterański udostępnił dla wiernych aplikację informacyjną na smartfony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.