10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie
(fot. shutterstock.com)

Przygotowaliśmy dla was pełne zestawienie aplikacji, które koniecznie muszą znaleźć się w kieszeni każdego chrześcijanina. Szczególnie polecamy aplikację numer 3.

Aplikacje, które dla was wybraliśmy, to połączenie modlitewników, aplikacji do czytania Pisma Świętego oraz takich, które pozwalają na nauczenie się nowych rzeczy (na przykład: jak odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia). Podajemy również linki do poszczególnych platform (gdzie to możliwe).

1. Pismo Święte

Umożliwia czytanie Pisma Świętego w dowolny sposób - ciągły lub wybranymi fragmentami, w czym dodatkowo pomaga opcja dodawania do ulubionych czy zaznaczania wersów markerem. Aplikacja pozwala na przejście do czytań z liturgii Kościoła Katolickiego na każdy dzień, z bezpośrednim dostępem do dnia bieżącego. Zawiera systematycznie poszerzaną listę popularnych modlitw. Co ważne, powyższe funkcjonalności nie wymagają połączenia z internetem.

Aplikacja daje możliwość modlitwy brewiarzem (online) oraz dostęp do informacji o Świętym z dnia oraz komentarza do czytań z dnia (online).

Tekst Biblii pochodzi z Biblii Tysiąclecia (IV i V wydanie).

ANDROID | iOS

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie - zdjęcie w treści artykułu

2. Pismo Święte (Edycja Świętego Pawła)

Oprócz tekstu Słowa Bożego w pierwszej aplikacji "Pismo Święte", dostępny jest nowy przekład Pisma Świętego w edycji świętego Pawła. Jaka jest idea i cechy najnowszego przekładu Pisma Świętego?

 • Maksymalna wierność tekstowi oryginalnemu, z uwzględnieniem w tłumaczeniu zasad współczesnego literackiego języka polskiego.
 • Dbałość o to, aby jak najlepiej oddać po polsku sens oryginalnego tekstu biblijnego.
 • Uwzględnienie w tłumaczeniu i komentarzach do tekstu biblijnego współczesnych badań nad Pismem Świętym.
 • Unikanie w przypisach i komentarzach specjalistycznego języka teologicznego.
 • Umieszczenie przed każdą księgą, a także przed zbiorami ksiąg (np. Ewangelie) zwięzłych wprowadzeń, pozwalających czytelnikowi uchwycić kontekst powstania danej księgi lub zbioru ksiąg, a także istotę zawartej w nich treści. 
 • Nowoczesny i przejrzysty układ graficzny pozwalający sprawniej korzystać z Pisma Świętego, tzn.:
  • przypisy z informacjami koniecznymi do zrozumienia tekstu biblijnego,
  • komentarze do poszczególnych fragmentów, na które podzielony jest tekst biblijny, ukazujące główne myśli oraz przesłanie w nich zawarte, 
  • wyszukiwarka szukająca po skróconych nazwach ksiąg wraz z zakresami tekstu biblijnego, umieszczone w górnej części aplikacji, ułatwiające szukanie wybranego miejsca w Piśmie Świętym
  • słownik wyjaśniający 189 terminów biblijnych.
 • W aplikacji dostępne są też Liturgia słowa na dziś oraz Modlitwa Słowem Bożym. 
 • Możliwość dodawania zakładek i własnych notatek. 

ANDROID | iOS

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie - zdjęcie w treści artykułu nr 1

3. Modlitwa w drodze

Modlitwa w drodze to codzienne, oparte na Ewangelii, kilkunastominutowe rozważania modlitewne, w formie dźwiękowej i tekstowej. Proponowana modlitwa zakorzeniona jest w duchowości ignacjańskiej. Dzięki niej odkryjesz, jak Słowo Boże, jak Biblia, jest aktualna dla Twojego życia. Oprócz modlitwy codziennej proponujemy także różaniec, rachunek sumienia i inne wartościowe treści.

Każde codzienne rozważanie składa się z fragmentu Pisma Świętego i kilku myśli komentarza, a także z odpowiednio dobranej muzyki, która przeplata modlitwę. Muzyka ma Ci pomóc, byś podczas jej słuchania, mógł odnosić Słowo do swojego życia. Taka forma modlitwy ma pomóc odnaleźć Boga, który jest obecny w każdym momencie naszego życia. Modlić się to słuchać Pana Boga, mówić z Nim, a owoce wprowadzać w czyn.

Gdzie się modlić? Wszędzie! W drodze do szkoły, na studia, do pracy. Stojąc w korkach, jadąc tramwajem czy idąc pieszo - każde miejsce jest dobre, by odnaleźć Boga. Modlitwa w drodze to doskonały sposób na regularną modlitwę, dzięki której poznasz Boga, a w ten sposób i siebie samego.

Cechy:

 • codzienna modlitwa na telefon! 
 • modlitwa w formie dźwiękowej i tekstowej
 • twoja indywidualna baza ulubionych medytacji 
 • łatwy w obsłudze kalendarz 
 • działa offline 
 • system przypomnień o modlitwie 
 • możliwość udostępniania w mediach społecznościowych

Modlitwa w drodze może się stać Twoją osobistą codzienną modlitwą, tak jak brewiarz, lub rozważaniem Ewangelii - Ty decydujesz, czym jest ona dla Ciebie. Autorami treści medytacji są jezuici. Odnajdywanie Boga we wszystkich rzeczach, czyli kontemplatywność w działaniu, jest głównym rysem jezuickiej duchowości. Nie ma jednak prawdziwej kontemplacji w życiu codziennym bez spotkania Jezusa w Jego Słowie.

Nasza propozycja modlitwy jest zachętą dla wszystkich - tych zaznajomionych z różnymi formami modlitwy, jak i tych niespecjalnie praktykujących. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z taką metodą modlitwy jest to okazja do poznania modlitwy kontemplacyjnej, która jest nieocenionym bogactwem chrześcijaństwa. Natomiast dla osób, które doświadczyły już Ćwiczeń Duchowych, może być to pomoc w podtrzymaniu praktyki codziennego kontaktu z Pismem Świętym.

ANDROID | iOS

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie - zdjęcie w treści artykułu nr 2

4. Katechizm Kościoła Katolickiego

Aplikacja daje możliwość dogłębnego zapoznania się z treścią Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dostępne jest wyszukiwanie wg hasła tematycznego (lista haseł jest tożsama z indeksem tematycznym wydania książkowego). Można (offline) przeglądać katechizm wg numerów, działów (struktury), zakładek oraz szukać dowolnego słowa w jego treści. Aplikacja nie zawiera reklam.

Aplikacja umożliwia szybkie odnalezienie wybranego numeru w katechizmie. Z dowolnego interfejsu aplikacji należy z menu wybrać opcję "Numery" i otwiera się okno w którym można wybrać zakres numerów. Zastosowanie selekcji zakresów pozwala za pomocą trzech kliknięć dotrzeć do każdego numeru katechizmu.

ANDROID

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie - zdjęcie w treści artykułu nr 3

5. Laudate

Aplikacja zawiera podręczny zestaw modlitw, czytań oraz wiadomości związanych z Kościołem katolickim. Można znaleźć w niej codzienne medytacje, stacje Drogi Krzyżowej oraz przejrzystą infografikę pomagającą w odmawianiu różańca. Dostępnych jest kilka wersji językowych.

ANDROID | iOS

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie - zdjęcie w treści artykułu nr 4

6. Brewiarz

Modlitwa codzienna Ludu Bożego po polsku w Twoim telefonie. Wierni, którzy celebrują liturgię Godzin, jednoczą się z Chrystusem, naszym Najwyższym Kapłanem, przez modlitwę psalmów, rozważanie słowa Bożego, pieśni i uwielbienia, by włączyć się do Jego nieustannej i powszechnej modlitwy, która oddaje chwałę Ojcu i wyprasza dar Ducha Świętego dla całego świata. (KKK 1196)

ANDROID

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie - zdjęcie w treści artykułu nr 5

7. Misericors

Codzienna aplikacja miłosierdzia, dzięki której otrzymasz dostęp do:

 • platformy mobilnej ułatwiającej pełnienie uczynków miłosierdzia - wraz z wyjątkową jej funkcją polegającą na aktywnym współtworzenia aplikacji poprzez dodawanie własnych propozycji pełnienia uczynków miłosierdzia;
 • memów motywujących do podejmowania postaw miłosierdzia - wraz z funkcjami "Dodaj do ulubionych" oraz "Wiadomość push".
 • społeczności osób aktywnie żyjących miłosierdziem - m.in. dzięki funkcjom obserwowania znajomych, udostępniania treści, a w przyszłości również geolokalizacji.

Cele aplikacji to:

 • dostarczenie narzędzia umożliwiającego wielowymiarowe i skuteczniejsze niesienie pomocy osobom potrzebującym;
 • promocja Ewangelii, dzieł i kultu miłosierdzia;
 • stworzenie wirtualnych struktur i ścieżek komunikacji w przestrzeni działalności charytatywnej

ANDROID | iOS

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie - zdjęcie w treści artykułu nr 6

8. Rachunek sumienia

Aplikacja wspierająca wiernych w przygotowaniu się do Sakramentu pokuty. Właściwie i szczerze wykonany rachunek sumienia jest jednym z warunków dobrej spowiedzi, prowadzi do refleksji nad postępowaniem i nad obecnością Boga w codziennym życiu.

Aplikacja zawiera rachunek sumienia dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a także, dla żyjących w duchowości zmartwychwstańczej, konsekrowanych, księży, oraz dla młodych małżeństw, prawników, biznesmenów, pracujących z chorymi i niesakramentalnych. Zawiera również opis obrzędu spowiedzi oraz modlitwy jej towarzyszące, nauki Katechizmu Kościoła Katolickiego mówiące o Sakramencie pokuty, a także zbiór innych podstawowych modlitw katolickich. Wymienione elementy stanowią podpowiedzi i pomoc w dążeniu do pojednania z Bogiem, w drodze do Zbawienia.

ANDROID | iOS

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie - zdjęcie w treści artykułu nr 7

9. Msza online

Aplikacja Msza online oraz serwis internetowy msza-online.net pozwala tysiącom osób oglądać msze święte i nabożeństwa na ekranach swoich komputerów lub urządzeń mobilnych. Serwis przygotowany został z myślą o chorych oraz o podróżujących do miejsc, w których trudno o znalezienie świątyni i uczestniczenie we mszach świętych. Oprócz transmisji nabożeństw oraz mszy wierni mogą brać udział w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w nieustannej modlitwie Kościoła śledząc na ekranie swoich urządzeń obraz transmitowany ze świątyń.

ANDROID

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie - zdjęcie w treści artykułu nr 8

10. Vatican News

Absolutnie niezbędna aplikacja, które pozwala śledzić wszystko to, co dzieje się aktualnie w Watykanie. Aktualności, wiadomości, słowa Papieża, wideo, zdjęcia, nagrania audio. Jeśli chcesz trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, czym żyje Kościół, instaluj bez zastanowienia. 

ANDROID | iOS

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie - zdjęcie w treści artykułu nr 9

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Korzystaj z wiedzy znakomitego lidera i odważ się na więcej

Strach przed podjęciem złych decyzji nie pozwala ci na dobre zmiany w pracy i w życiu osobistym?
Tempo codzienności zabija w tobie kreatywność?
...

Skomentuj artykuł

10 aplikacji, które każdy katolik powinien mieć w swoim telefonie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.