Kościół na Ukrainie: kursy dla nowych biskupów

Kościół na Ukrainie: kursy dla nowych biskupów
(fot. ewewlo / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / ptsj

Po raz pierwszy w dziejach Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odbył się we Lwowie w dniach 26-28 stycznia kurs dla biskupów tego Kościoła, którzy przyjęli sakrę w ostatnich miesiącach. Jego celem było wprowadzenie nowych hierarchów w specyfikę posługi biskupiej w kontekście UKGK. Jednym z pięciu uczestników tego wydarzenia był biskup pomocniczy archieparchii (archidiecezji) przemysko-warszawskiej Eugeniusz Popowicz.

W ciągu trzech dni biskupi omawiali różne strony swej posługi z biblijno-teologicznego, liturgicznego, kanonicznego i duszpasterskiego punktu widzenia.

"Kursy, przeprowadzone z inicjatywy zwierzchnika naszego Kościoła, są niezwykle ważne, naświetlają bowiem osobę i zadania biskupów w specyficznym kościelnym i społeczno-kulturalnym kontekście właśnie naszego Kościoła i naszego narodu, na Ukrainie i za granicą" - powiedział bp Jarosław Pryriz, stojący na czele Wydziału Teologicznego UKGK, odpowiedzialny za organizację tego przedsięwzięcia.

Wyraził nadzieję, że materiały z obecnego kursu staną się rzeczową i pożyteczną pomocą nie tylko dla nowo wyświęconych hierarchów, ale także dla wszystkich biskupów tego Kościoła, niezależnie od czasu ich chirotonii (sakry) i miejsca ich posługiwania. Winny także stać się cenną podstawą dla "stałej formacji wszystkich arcypasterzy naszego Kościoła" - dodał bp Pryriz.

Wykład "Biskup - nauczyciel wiary" wygłosił arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Zwrócił uwagę zebranych na doniosłość nauczycielskiej misji biskupa, który uosabia nauczycielskie posłannictwo samego Pana Jezusa. W tym kontekście ukazał cztery aspekty biskupiego urzędu nauczycielskiego: biskup jako sługa Słowa Bożego, kerygmat apostolski w posłudze biskupiej, biskup jako strażnik wiary i posługa biskupia w kontekście Urzędu Nauczycielskiego Kościoła.

Uczestnicy spotkania wysłuchali również wystąpień nt. liturgicznej posługi biskupa, tożsamości UKGK, postaci biskupa w świetle Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich i w tradycji kijowskiej. Chodziło o kierownicze umiejętności biskupa i o zasady kierowania strukturami kościelnymi. Oprócz teorii słuchacze mieli też zajęcia praktyczne w zakresie liturgiki, które prowadził bp Wenedykt Aleksijczuk.

Hierarchowie spotkali się także z arcybiskupem większym-seniorem kard. Lubomyrem Huzarem, który podzielił się z nimi swym bogatym doświadczeniem biskupim.

Na zakończenie abp Szewczuk wręczył uczestnikom zajęć dokument Stolicy Apostolskiej "Podręcznik do duszpasterskiego urzędu biskupów", wydany niedawno po ukraińsku i życzył im mocy Ducha Świętego w służbie Kościołowi i swemu narodowi.

W kursach udział wzięli biskupi UKGK: Eugeniusz (Jewhen) Popowicz - pomocniczy archieparchii przemysko-warszawskiej (konsekrowany 21 grudnia 2013), Mychajło Bubnij - egzarcha odeski, administrator apostolski egzarchatu krymskiego, Wasyl Tuczapeć - egzarcha charkowski, Bohdan Manyszyn - pomocniczy eparchii stryjskiej i Josafat Moszczycz - pomocniczy eparchii iwanofrankowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół na Ukrainie: kursy dla nowych biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.