Kościół pomaga ofiarom powodzi w Indonezji i Timorze Wschodnim

Kościół pomaga ofiarom powodzi w Indonezji i Timorze Wschodnim
Powódź w Indonezji i Timorze Wschodnim (fot. YouTube / CNA)
vaticannews.va/mk

Prawie 20 tys. osób poszkodowanych przez powodzie i osunięcia ziemi spowodowane ulewnymi deszczami w Indonezji i Timorze Wschodnim znalazło schronienie m.in. w instytucjach należących do Kościoła.

Kataklizm, który nawiedził te dwa azjatyckie kraje, zabił łącznie ponad 180 osób, a 75 wciąż uważa się za zaginione. Ulewne deszcze padające w tym regionie od końca marca wywołane zostały przez tropikalny cyklon Seroja.

Ponad 3 tys. poszkodowanych trafiło do ośrodka prowadzonego przez salezjanów w Comoro na obrzeżach stolicy Timoru Wschodniego, a grupa ponad 7 tys. osób zamieszkała przy parafii Niepokalanego Poczęcia w Dili - informuje Łukasz Sośniak SJ z Radia Watykańskiego.

Episkopaty mobilizują księży do zapewnienia poszkodowanym podstawowej pomocy. Najbardziej brakuje żywności i ubrań. Pracownicy agencji humanitarnej ONZ zaznaczają, że niezbędne jest także dostarczenie urządzeń sanitarnych i leków.

Jak podaje serwis vaticannews.va, coraz większe obawy budzi sytuacja żywieniowa dzieci poniżej piątego roku życia i karmiących matek. - W dalszej kolejności znajdują się materiały potrzebne do odbudowy domów, ale tym zajmiemy się po opanowaniu najważniejszych problemów – powiedział ks. Angelo Salshina, koordynator działań pomocowych z archidiecezji Dili.

Pojawiają się również obawy dotyczące rozprzestrzeniania się COVID-19 w miejscach czasowego przebywania powodzian.

Aby ułatwić działania pomocowe, rząd Timoru Wschodniego zdecydował się bowiem na złagodzenie obostrzeń sanitarnych. Sytuacja kryzysowa związana z powodzią zbiegła się w tym kraju ze wzrostem zachorowań na koronawirusa.

Timor Wschodni to jedno z najmłodszych państwa świata. Niepodległość uzyskał w 2002 r., oddzielając się od muzułmańskiej Indonezji. Timor Wschodni liczy ok. 1,3 mln mieszkańców, będących w 95 proc. katolikami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Kościół pomaga ofiarom powodzi w Indonezji i Timorze Wschodnim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.