Kościół pragnie prawdy, pokuty i oczyszczenia

Kościół pragnie prawdy, pokuty i oczyszczenia
(fot. xiquinhosilva/flickr.com)
8 lat temu
PAP / drr

Kościół pragnie prawdy, pokuty i oczyszczenia w sprawie pedofilii - zapewnił we wtorek rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Tak odniósł się do opublikowanego niedawno nowego raportu w sprawie skandalu w Irlandii, tym razem w diecezji Cloyne.

Według tego raportu, dotyczącego przypadków pedofilii w diecezji Cloyne, jej ordynariusz biskup John Magee, były sekretarz trzech papieży, ignorował wytyczne Kościoła w sprawie ochrony dzieci.

Ksiądz Lombardii oświadczył: - Należy zatem odnotować zdecydowane zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w zachęcanie i skuteczne wspieranie wysiłków Kościoła w Irlandii w celu uzdrowienia i odnowy, niezbędnych dla definitywnego przezwyciężenia kryzysu, związanego z dramatyczną plagą nadużyć seksualnych wobec nieletnich.

Rzecznik watykański nie zgodził się natomiast z wyrażanym niekiedy stanowiskiem, przypisującym Stolicy Apostolskiej - jak stwierdził -"odpowiedzialność za to, co wydarzyło się w Irlandii". - Podobne zarzuty idą znacznie dalej, aniżeli stwierdza się w samym raporcie (...) i zdradzają brak świadomości tego, co Stolica Apostolska faktycznie uczyniła w ciągu tych lat, aby przyczynić się do skutecznego stawienia czoła temu problemowi - wskazał ksiądz Lombardi.

- Tak jak oświadczyli już liczni biskupi irlandzcy, publikacja raportu w sprawie diecezji w Cloyne wyznacza nowy etap na długiej i trudnej drodze poszukiwania prawdy, pokuty i oczyszczenia, uzdrowienia i odnowy Kościoła w Irlandii, wobec którego Stolica Apostolska wcale nie czuje się obca, lecz uczestniczy w nim z solidarnością i zaangażowanie w rozmaitych formach, które przypomnieliśmy - oznajmił watykański rzecznik.

Raport, ogłoszony 13 lipca to już czwarty dokument w sprawie seksualnego wykorzystywania nieletnich w Kościele katolickim w Republice Irlandii po 1994 roku. Dwa dotyczyły diecezji w Wexford oraz archidiecezji Dublina i sięgały połowy lat 70., trzeci, obejmujący lata 1930-90 - traktowania dzieci w kościelnych szkołach i sierocińcach.

Wszystkie raporty stwierdzały, że do 1995 roku Kościół krył księży, na których ciążyły poważne zarzuty i nie informował władzy świeckiej.

Biskup przeprosił też wtedy wszystkich, którzy zostali seksualnie wykorzystani przez księży w jego diecezji. Przyznał, że powinien był energiczniej działać i dopilnować, by kościelne wytyczne były stosowane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół pragnie prawdy, pokuty i oczyszczenia
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kościół pragnie prawdy, pokuty i oczyszczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.