"Kościół Prawosławny zrozumiał, że trzeba się spotykać"

"Kościół Prawosławny zrozumiał, że trzeba się spotykać"
(fot. BP KEP / youtube.com)
KAI / pk

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk odniósł się do spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem I.

Nie oczekuję, że spotkanie papieża z patriarchą Cyrylem przyniesie jakieś szczególne zmiany, chociaż dobrze, że się ono odbędzie i cieszę się, że wreszcie Rosyjski Kościół Prawosławny zrozumiał, że trzeba się spotykać - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk. Wyraził nadzieję, że Franciszek będzie w stolicy Kuby "głosem Ukraińców".

Arcybiskup większy kijowsko-halicki przypomniał, że przez wiele lat RKP nie chciał się spotykać i uważał grekokatolików za przeszkodę w dialogu katolicko-prawosławnym.

Komentując przyszłe spotkanie podkreślił, że ma ono być "nie celem samym w sobie, ale narzędziem, niezbędnym środkiem do uczciwego i otwartego dialogu". - Dlatego cieszę się, że nie uważają już nas za przeszkodę i nie usprawiedliwiają nami niechęci prowadzenia takiego dialogu - dodał arcybiskup.

Zwrócił przy tym uwagę, że spotkanie dwóch głów Kościołów odbędzie się w istocie w przededniu obchodów 70. rocznicy tzw. Pseudosoboru Lwowskiego, na którym przemocą zlikwidowano UKGK a jego wyznawców włączono do Patriarchatu Moskiewskiego.

- Rosyjski Kościół Prawosławny niestety jeszcze do dziś nie potępił przeprowadzenia przez władzę sowiecką tego siłowego aktu - przypomniał zwierzchnik UKGK. Wyraził nadzieję, że spotkanie Franciszka i Cyryla "stworzy nowy kontekst dla ruchu ku historycznej sprawiedliwości".

Jego zdaniem sam fakt takiego spotkania "zmieni retorykę niektórych radykalnych osób w RKP, które nie uznają Kościoła katolickiego za prawdziwy, chrzczą na nowo katolików i przeciągają ich na prawosławie, nie uczestniczą we wspólnych modlitwach a cały proces poszukiwania jedności Kościołów nazywają «herezją ekumenizmu»".

- Jest bardzo prawdopodobne, że podczas przyszłego spotkania będzie też mowa o obecnej sytuacji na Ukrainie. Spodziewam się, że Ojciec Święty Franciszek, który zawsze występuje w obronie skrzywdzonych, stanie się głosem Ukraińców, walczących o jedność i integralność swego kraju - powiedział arcybiskup większy. - Daj Boże, aby patriarcha Cyryl, podsumowując, dał niezbędne wskazówki dla wiernych RKP i rządu Rosji, aby jak najszybciej powstrzymano jej agresję przeciw Ukrainie i aby nastał sprawiedliwy pokój - zakończył swą wypowiedź abp Szewczuk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kościół Prawosławny zrozumiał, że trzeba się spotykać"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.