"Tego spotkania nie można było dłużej odwlekać"

"Tego spotkania nie można było dłużej odwlekać"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pk

Nie można już było dłużej odwlekać spotkania papieża patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem - powiedział sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, hieromnich Stefan Igumnow, odpowiedzialny za relacje międzychrześcijańskie.

Odbędzie się ono 12 lutego w Hawanie po niemal 20 latach od planowanego, lecz ostatecznie odwołanego spotkania patriarchy Aleksego II z papieżem Janem Pawłem II w Grazu w 1997 r.

Zdaniem o. Igumnowa, rozmowę w Hawanie odbędzie "dwóch najświatlejszych i najbardziej znaczących przywódców świata chrześcijańskiego, zwierzchników największych wspólnot chrześcijańskich". Dodał, że przygotowania do tego spotkania trwały "wiele lat".

Jednocześnie zaznaczył, że choć nie rozwiązano wszystkich problemów, które utrudniały jego odbycie, to dzisiaj wskutek zaistniałych okoliczności nie można go już dłużej odwlekać. Chodzi zwłaszcza o sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i wielu innych regionach świata. Dlatego patriarcha i papież skupią właśnie na tym problemie. Prześladowanie "naszych braci" dotyczy wszystkich chrześcijan i skłania do wspólnego stanięcia w ich obronie.

Mowa będzie także o zachowywaniu tradycyjnych wartości moralnych, ochronie rodziny itp. Ale głównym powodem spotkania jest "potrzeba ogłoszenia wspólnego stanowiska, wspierającego chrześcijan w tych regionach, gdzie są prześladowani" - powtórzył o. Igumnow.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Tego spotkania nie można było dłużej odwlekać"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.