Kościół towarzyszem drogi poszukujących Boga

Kościół towarzyszem drogi poszukujących Boga
( fot. michael_d_beckwith / Foter / CC BY )
KAI / es

Kościół powinien stać się towarzyszem drogi wszystkich ludzi poszukujących Boga. Mówiono o tym na dorocznym spotkaniu rzeczników prasowych (17-20 czerwca) i sekretarzy generalnych konferencji episkopatu krajów Europy (18-21 czerwca) odbyły się w Pradze. Ich obrady przebiegały częściowo wspólnie.

Zajęli się oni m.in. obecnością Kościoła w mediach społecznościowych. Wskazali, że konferencje episkopatu starają się właściwie korzystać z Facebooka czy Twittera, jednak "prowadzenie cyfrowego profilu osoby lub instytucji kościelnej stawia nowe wyzwania". Trzeba bowiem informować natychmiast, myśleć obrazem ("fotograficznie" lub "wideograficznie"), przyjąć postawę dialogu, otwarcia na interaktywność, a także podjąć formację osób tym się zajmujących. Pracy koordynatora mediów społecznościowych "nie da się improwizować, trzeba być kompetentnym i profesjonalnym". - Nie wystarczy mieć profilu na Facebooku, wysłać kilku tweetów czy opublikować treści przygotowanych dla innych mediów, jeśli chce się proponować Ewangelię Jezusa Chrystusa we współczesnym i atrakcyjnym języku. I choć korzystanie z mediów społecznościowych z pewnością nie jest zasadniczym celem działalności kościelnych biur prasowych, to jednak stanowią one narzędzie i stałe wyzwanie, które trzeba podjąć, gdy chce się dotrzeć szczególnie do młodego pokolenia tam, gdzie się ono znajduje - głosi końcowy komunikat z obrad, zorganizowanych przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Wskazuje on na potrzebę istnienia sieci międzykościelnej biur prasowych konferencji episkopatu i diecezjalnych. Ich relacje powinny charakteryzować: synergia, formacja i doradztwo. Struktury medialne bywają w diecezjach postrzegane jako ciężar, szczególnie z punktu widzenia finansowego. Wówczas biuro prasowe na szczeblu krajowym powinno pomóc im w skupieni się na tym co istotne i w dzieleniu się dostępnymi środkami tak, by nie wpłynęło to na spadek jakości przekazywanych informacji. Dlatego coraz częściej stają się one "dostawcami usług", oferującymi materiały, kursy formacyjne i doradztwo, szczególnie dotyczące sytuacji kryzysowych.

Komunikat zwraca też uwagę na "transparencję w Kościele". Jeśli bowiem "Kościół powszechny cieszy się dziś pewną sympatią opinii publicznej, to jest to skutkiem nie tylko niezwykłym zdolnościom komunikacyjnym papieża Franciszka, ale także jego woli wprowadzenia większej transparencji w łonie Kościoła, zwłaszcza gdy chodzi o finanse i zarządzanie nimi". Opierając się na studium przypadku Instytutu Dzieł Religijnych, przedstawionym przez dwóch ekspertów z firmy Communications & Network Consulting, rzecznicy zastanawiali się nad "dobrymi praktykami", jakie należy przyjąć, aby osiągnąć transparentny przekaz nt. działań Kościoła, szczególnie w dziedzinie gospodarczo-finansowej. Choć jednak transparencja ma zasadnicze znaczenie dla tworzenia dobrej reputacji instytucji, w tym także Kościoła, rzecznicy przypomnieli, że nie jest ona wartością sama w sobie, lecz stanowi narzędzie niezbędne do przezwyciężenia licznych stereotypów i legend dotyczących finansów Kościoła.

Dzięki wideokonferencji przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella przedstawił rzecznikom Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie się w grudniu br. Z kolei przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio Maria Celli przedstawił przygotowywaną reformę struktur informacyjnych Stolicy Apostolskiej, zaś z dyrektorem watykańskiego Biura Prasowego o. Federico Lombardim sekretarze i rzecznicy omówili sposób, w jaki będzie przebiegać zgromadzenie Synodu Biskupów nt. rodziny w październiku br. Natomiast prał. Osvaldo Neves de Almeida z Sekretariatu Stanu przedstawił nową encyklikę Franciszka "Laudato si’".

Na spotkaniu sekretarzy konferencji episkopatu laureat Nagrody Templetona 2014 ks. prof. Tomáš Halik wygłosił referat nt. sytuacji chrześcijaństwa w Europie. Zastanawiał się, czy obserwujemy jego zmierzch, czy też jest ono raczej w fazie kryzysu wieku średniego, który może przerazić albo stać się okazją do przeprowadzenia zmian. Uczestnicy obrad wskazali, że choć Europejczycy mówią "nie" wszelkim instytucjom, a więc także Kościołowi, to jednak nadal szukają Boga. Kościół więc powinien stać się towarzyszem drogi wszystkich poszukujących.

Tegoroczne raporty z prac krajowych konferencji episkopatu skupione były wokół dwóch aktualnych kwestii, ważnych dla Kościoła: teorii gender oraz spraw uchodźców i osób ubiegających się o azyl. - Włączenie, współczucie i równość są słowami, które choć należą do słownictwa kościelnego, ożywiały i nadal ożywiają dyskusję tych, którzy odwołując się do teorii gender promują nową antropologię, która wyklucza wszelkie naturalne różnice seksualne, aby wspierać związki osób tej samej płci i możliwość ich rodzicielstwa. Ważne, by w tej społecznej konfrontacji Kościół potrafił nawiązać dialog najpierw ze swymi wiernymi, którzy nie chcą już być na marginesie debaty społecznej - podkreśla komunikat.

Gdy chodzi o kwestię uchodźców i osób ubiegających się o azyl, sekretarze generalni "biją na alarm w obliczu coraz bardziej oczywistego społecznego egoizmu, podsycanego przez politykę migracyjną, skupioną na temacie bezpieczeństwa, która szerzy się w wielu krajach europejskich". Nawet w łonie Kościoła trzeba podjąć na nowo refleksję na temat jego stanowiska wobec zjawiska migracji. - Chociaż wszyscy powszechnie uznają olbrzymią pracę Kościoła w tej dziedzinie, nie może on zastępować państw. Przeciwnie, jest powołany do tego, by naciskać na państwa, aby wypełniły swą odpowiedzialność w zajęciu się zjawiskiem migracji oraz migrantami, uchodźcami i osobami ubiegającymi się o azyl z poszanowaniem ich godności i praw człowieka - podkreśla komunikat.

W przyszłym roku spotkanie rzeczników odbędzie się w Szkocji (16-19 listopada), zaś sekretarzy generalnych w Niemczech (30 czerwca - 3 lipca).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół towarzyszem drogi poszukujących Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.