Kościół w Brazylii przygotowuje propozycje na Synod dla Amazonii
Działająca w strukturach brazylijskiego episkopatu Komisja ds. Amazonii (CEA) rozpoczęła pracę nad przygotowaniem propozycji na zgromadzenie Synodu Biskupów, które odbędzie się w Rzymie w październiku 2019 r. pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii globalnej".
Członkowie komisji zapowiedzieli, że chcą włączyć amazońskie wspólnoty do przygotowania planu zagadnień, które zostaną omówione podczas synodu. Przewodniczący CEA kard. Cláudio Hummes zachęcił też ludzi Kościoła do spontaniczności i poszukiwania nowych dróg.
- Kościół potrzebuje spojrzeć na nowo na swoją obecność i przemierzane szlaki. Powinien określić i zbudować nowe drogi, unikając zasiedzenia, wygodnictwa oraz rutyny duszpasterskiej i misyjnej w ramach jakiegoś schematu. Musimy być zdolni aby podnieść się, aby odważyć się na wyruszenie w drogę i akceptację nowego - powiedział kard. Hummes.
Z opublikowanych we wrześniu ub.r. badań, które przeprowadził Kościół katolicki w Brazylii, wynika, że Amazonia zalicza się do regionów o wysokim poziomie przestępczości. Według studium blisko 80 proc. popełnianych tam zabójstw ma swoją genezę w walce o ziemię. Wśród stanów, na których terenie znajdują się amazońskie lasy, jednym z najniebezpieczniejszych jest Rondonia. Poza największą liczbą zabitych i aresztowanych osób stan ten był w ub.r. drugi pod względem pobić i trzeci w statystykach gróźb utraty życia, a także nieudanych prób zabójstwa w skali kraju. Badanie potwierdziło, iż wśród najbardziej zagrożonych mieszkańców Amazonii są wspólnoty indiańskie.
Skomentuj artykuł