Kościół w Niemczech deklaruje ogromne odszkodowania dla ofiar molestowania

Kościół w Niemczech deklaruje ogromne odszkodowania dla ofiar molestowania
(fot. www.dbk.de)
1 rok temu
KAI / kk

W Fuldzie rozpoczęły się 22 września trzydniowe obrady jesiennego zebrania Konferencji Biskupów Niemieckich. Wśród najważniejszych tematów obrad jest kwestia uchodźców, solidarność z ruchem demokratycznym na Białorusi i dyskusja wokół problematyki interkomunii katolików i protestantów.

Katoliccy biskupi Niemiec zaapelowali do rządu swego kraju oraz do władz Unii Europejskiej o gotowość przyjęcia kolejnych uchodźców oraz zapewnienie im prawa azylu. "Środki, podejmowane tylko dla ochrony przed uchodźcami, są niechrześcijańskie", powiedział bp Georg Bätzing przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec otwierając obrady jesiennego zebrania biskupów 22 września w Fuldzie.

"Niemcy nie mogą iść własną drogą w rozwiązywaniu kwestii uchodźców", stwierdził bp Bätzing. Podkreślił, że konieczny jest uporządkowany system europejski, który będzie uwzględniał prawa uchodźców. Jednocześnie podziękował rządowi za gotowość przyjęcia 1 500 osób z obozów Grecji.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich wyraził też sympatię dla ruchu demokratycznego na Białorusi zwracając uwagę, że ludzie powinni sami decydować o wyborze władz. "Przemoc przeciwko demonstrantom to niewłaściwa droga", stwierdził kategorycznie i zaapelował do władz Białorusi o zgodę na powrót do kraju abp. Tadeusza Kondrusiewicza. Po wizycie w Polsce pod koniec sierpnia przewodniczącego episkopatu Białorusi władze nie chcą wpuścić na teren kraju.

Innym ważnym tematem obrad biskupów niemieckich w Fuldzie jest przyszłość Drogi Synodalnej. Bp Bätzing powiedział, że biskupi nie obawiają się, że ten proces dialogu może spowodować „podział w Kościele”, czy utworzenie „niemieckiego Kościoła narodowego”. Zaprzeczył w ten sposób obawom metropolity Kolonii, kard. Rainera Marii Woelkiego, że Kościół w Niemczech mógłby wytyczyć swoją "specjalną" drogę. - Mimo zróżnicowanych poglądów biskupi są dobrej myśli, choć nastrój nie zawsze jest „niebiański”, stwierdził bp Bätzing dziękując jednocześnie za „braterską dyskusję” na temat Drogi Synodalnej.

Wśród ważnych spraw, nad którymi będą dyskutowali biskupi w Fuldzie, jest rosnąca tendencja wystąpień z Kościoła. - Ogłoszona w lipcu rekordowa liczba 272 771 wystąpień w 2019 roku jest „przerażająca”, przyznał przewodniczący katolickiego episkopatu Niemiec zwracając przy tym uwagę, że z roku na rok słabnie także przywiązanie wiernych do Kościoła. Tej problematyce będzie poświęcony specjalny dzień studyjny w ramach wiosennego zebrania episkopatu w 2021 roku w Dreźnie.

Biskupi uczestniczący w spotkaniu w Fuldzie zamierzają zatwierdzić jeszcze w tym tygodniu system rekompensat dla ofiar wykorzystywania seksualnego za doznane cierpienia. Bp Bätzing wyraził nadzieję, że to „wielkie zobowiązanie” zostanie sformułowane jeszcze podczas trwającego do 24 września zebrania w Fuldzie.

Na mocy postanowienia z wiosny br. Kościół katolicki w Niemczech zamierza posłużyć się tabelą odszkodowań obowiązującą w ramach prawa cywilnego. W przypadkach wykorzystywania seksualnego przewiduje ona aktualnie sumy odszkodowań w wysokości od 5 000 do 50 000 euro dla poszkodowanego. Wcześnie mówiono o sumach nawet do 400 000 euro.

Odnosząc się do krytycznego listu Kongregacji Nauki Wiary uzasadniającego teologicznie odmowę dla wzajemnego zapraszania katolików i protestantów do wspólnoty eucharystycznej, przewodniczący niemieckiego episkopatu stwierdził, że nie jest to „policzek”. Przyznał, że od początku oczekiwał, iż w obu Kościołach dojdzie do krytycznej dyskusji nad propozycją Ekumenicznej Grupy Roboczej teologów katolickich i ewangelickich (ÖAK). Po stronie katolickiej staje się to oczywiście przedmiotem zainteresowania Kościoła powszechnego.

Ogłoszony we wrześniu 2019 roku tekst „Wspólnie przy stole Pańskim”, wspólny dokument ÖAK dotyczył interkomunii katolików i ewangelików, a jednym z jego sygnatariuszy był m.in. bp. Bätzing. Niedawno hierarcha zapowiedział, że ten model zostanie zastosowany na Ekumenicznym Zjeździe Kościołów w przyszłym roku we Frankfurcie nad Menem.

Z datą 18 września br. na dokument zareagowała Kongregacja Nauki Wiary w liście do przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich, bp. Georga Bätzinga. List stwierdza, że różnice w rozumieniu Eucharystii i urzędu kościelnego są „jeszcze tak istotne”, iż w chwili obecnej interkomunia między katolikami i ewangelikami jest wykluczona. Nie ma też podstaw do „indywidualnej decyzji sumienia”. Do listu załączone jest wyjaśnienie teologiczne, krytycznie analizujące poszczególne punkty dokumentu ÖAK.

Bp Bätzing stwierdził, że to przede wszystkim ÖAK powinna odnieść się do listu z Watykanu. Sprawa będzie też tematem dyskusji w Fuldzie, a także późniejszej rozmowy z nuncjuszem apostolskim w Niemczech.

Według przewodniczącego episkopatu Niemiec krytyka z Watykanu jest szczegółowa, ważna i „niezbędna” co do treści, a którymi trzeba się zmierzyć. "W niektórych jednak punktach krytyka nie dotyczy intencji dokumentu", powiedział bp Bätzing.

Biskupi Niemiec zgromadzeni w Fuldzie będą też dyskutowali o roli Kościoła w czasie pandemii koronawirusa. Opinie poszczególnych biskupów w tej kwestii niekiedy bardzo się od siebie różnią, m.in. gdy chodzi o obecność Kościoła w czasie lockdownu np. przy ludziach chorych czy umierających.

Biskupi Niemiec przez trzy dni 22-24 września obradują w Fuldzie przy grobie św. Bonifacego. Z powodu przepisów związanych z koronawirusem zebranie skrócono o dzień. Po raz pierwszy obrady Konferencji Biskupów Niemieckich toczą się pod kierownictwem bp. Bätzinga. Biskup Limburga został wybrany przewodniczącym episkopatu w marcu br.

Konferencja Biskupów Niemieckich skupia biskupów ordynariuszy i biskupów pomocniczych ze wszystkich 27 diecezji niemieckich. Członkami Konferencji Biskupów są także administratorzy diecezjalni, którzy czasowo kierują pracami diecezji po śmierci lub ustąpieniu biskupa. Siedzibą episkopatu Niemiec jest Bonn. Najwyższym organem są wiosenne i jesienne zebrania ogólne. Zebrania wiosenne odbywają się w różnych miejscach, natomiast zebrania jesienne w Fuldzie, przy grobie „apostoła Niemców” św. Bonifacego.

Obecnie Konferencja Biskupów Niemieckich liczy 68 członków Przewodniczącym jest biskup Limburga Georg Bätzing, a wiceprzewodniczącym bp Franz-Josef Bode z Osnabrück. W jesiennym zebraniu ogólnym uczestniczy także nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Nikola Eterović.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko
51,03 zł
72,90 zł

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Skomentuj artykuł

Kościół w Niemczech deklaruje ogromne odszkodowania dla ofiar molestowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.