Kościół w Polsce wychodzi wiernym naprzeciw
Zniesienie obowiązku przedstawiania zaświadczeń o spowiedzi przed ślubem czy podawaniem dziecka do chrztu, możliwość jednoczesnego odprawiania mszy dla dzieci i dorosłych z odrębną liturgią słowa - to niektóre z ustaleń II Synodu Archidiecezji Katowickiej, który zakończy się w niedzielę.
Podczas synodu ustalono, że wierni m.in. będą mieli dostęp do ogólnodiecezjalnej platformy informatycznej, gromadzącej dane ze wszystkich 320 parafii. - Informacje z parafii będą widoczne dla zarządzającego, który będzie decydować, czy są warte pokazania na szczeblu dekanalnym, diecezjalnym. Ten system już istnieje w testach, ale jego pełne wdrożenie może jeszcze potrwać - wyjaśnił podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach sekretarz synodu ks. dr Grzegorz Strzelczyk.
Rezultatem prac synodu ma być też "wielowymiarowa i nowatorska formacja wiernych, prowadząca ich do głębszego spotkania z Bogiem". Ks. Strzelczyk poinformował, że działania formacyjne będzie koordynować nowa jednostka - Archidiecezjalny Ośrodek Formacji Pastoralnej.
Inne ustalenia synodu to m.in. zniesienie obowiązku przedstawiania zaświadczeń o spowiedzi przed ślubem czy podawaniem dziecka do chrztu, otwarte w ciągu dnia świątynie czy możliwość jednoczesnego odprawiania mszy dla dzieci i dorosłych z odrębną liturgią słowa.
Przewodniczący Komisji ds. Świeckich Aleksander Bańka zaznaczył, że świeccy bardzo aktywnie uczestniczyli w obradach. - To był głos nieuczesany, prowokujący, dopytujący o pewne rzeczy - opowiadał. Ok. 600 wiernych wypełniło rozbudowane ankiety internetowe, dotyczące posługi świeckich i jakości homilii. - Jeśli chodzi o homilie, ankieta dała taki obraz, że nie jest dramatycznie, ale może być lepiej - przyznał ks. Strzelczyk.
Synod rozpoczął się 25 listopada 2012 r. W pracach wzięło udział ponad 5 tys. osób w komisjach i zespołach synodalnych, ponad 200 w komisjach i zespołach centralnych. Po niedzielnym zamknięciu synodu elektroniczne wersje dokumentów - w sumie 141 stron - będą dostępne na stronie www.synodkatowice.pl., w wersji drukowanej trafią też według zamówień do parafii. Uchwały wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku.
- Językiem polityki powiedzielibyśmy, że to mapa drogowa, która nas będzie prowadziła do stulecia diecezji - bo w roku 2025 diecezja świętuje 100-lecie swojego powstania - i chcielibyśmy się do tego stulecia przygotować. W niedzielę te dokumenty podpiszę i przystępujemy do drugiego etapu - realizacji, wdrażania ustaw synodalnych - podkreślił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Jak zaznaczył, po objęciu swojej funkcji w 2011 r. postanowił zwołać synod. - Chciałem z tego narzędzia biskupa skorzystać, żeby wierni świeccy, duchowieństwo mogli biskupowi podpowiedzieć, żeby wyartykułowali swoje pragnienia zaangażowania się w Kościół, budowanie Kościoła, kształtowania Kościoła według pragnień, które są rozlane w naszych sercach - powiedział.
Uroczyste zakończenie II Synodu Archidiecezji Katowickiej będzie miało miejsce w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w niedzielę. Msza dziękczynna, zamykająca synod, jest jednocześnie rozpoczęciem realizacji jego uchwał. To także dziękczynienie za Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz za 5 lat pasterskiej posługi abp. Skworca w archidiecezji.
W obecnym kształcie organizacji życia Kościoła synod diecezji to najważniejsze ciało doradcze biskupa. Biskup zwołuje synod diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce zasięgnąć porady Kościoła, któremu przewodniczy. Poprzedni, I Synod, odbył się w Katowicach w latach 70. ubiegłego wieku. Został zakończony w 1975 r. Poświęcony był głównie wprowadzaniu w życie uchwał Soboru Watykańskiego II.
Skomentuj artykuł