Kościół wspiera głodujących Libańczyków

Kościół wspiera głodujących Libańczyków
(Fot. pl.depositphotos.com)
Marek Krzysztofiak SJ/vaticannews /KAI/dm

Krach finansowy w Libanie sprawia, że 80 proc. populacji żyje w ubóstwie. Wraz z rosnącą inflacją, podstawowe potrzeby są poza zasięgiem nawet dla ludzi, którzy dotąd sobie radzili.

- Od dwóch lat nasz kraj znajduje się w przerażającym kryzysie gospodarczym. Nasze rodziny żyją w wielkim cierpieniu. Kościół jest zaangażowany w pomoc, nie możemy ignorować głodu ludzi - podkreśla maronicki arcybiskup Charbel Abdallah.

DEON.PL POLECA
Wartość funta libańskiego spadła do rekordowego poziomu, powodując m.in. ogromny wzrost cen chleba oraz kolejne podwyżki cen paliwa. Minimalna płaca krajowa to obecnie, w przeliczeniu, około 53 zł.

Powodem zniszczenia gospodarki jest nie tylko pandemia, ale przede wszystkim dziesięciolecia fatalnych rządów i korupcji w państwie. Ludzie nie otrzymują jakiejkolwiek pomocy socjalnej.

DEON.PL POLECA

W wielu libańskich parafiach powołano komitety ekonomiczne, które starają się zaradzić potrzebom parafian, głównie dzięki wsparciu płynącemu z zagranicy.

Znaczną pomoc okazało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które sfinansowało zapas żywności na 8 miesięcy dla 1500 najbardziej potrzebujących rodzin z 20 parafii w maronickiej archidiecezji Tyru, w rejonie zamieszkałym w większości przez muzułmanów.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Kościół nam pomaga -stwierdziła Rana Assaf, która otrzymała pomoc.

Z kolei proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy, ks. George el Hajj dodał, że w tak rozpaczliwym położeniu stara się ludziom nie tylko dawać chleb, ale i odnaleźć Boga.

Marek Krzysztofiak SJ/vaticannews /KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kościół wspiera głodujących Libańczyków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.