Kościoły Brazylii apelują: zatrzymajcie niszczenie lasów Amazonii

Kościoły Brazylii apelują: zatrzymajcie niszczenie lasów Amazonii
Lasy Amazonii są wypalane na gigantyczna skalę (fot. depositphotos.com)
PAP/mk

Kościoły i związki religijne działające w Brazylii wystosowały apel do polityków tego kraju o zatrzymanie niszczycielskiego procesu wycinania lasów nad Amazonką oraz o zaprzestanie rabunku bogactw naturalnych.

Przed zaplanowanymi na październik wyborami prezydenckimi w Brazylii przedstawiciele wszystkich wspólnot religijnych i Kościołów w tym kraju zaapelowali do kandydatów o zatrzymanie "procesu niszczenia lasów Amazonii w imię doraźnych korzyści". W liście otwartym skierowanym w końcu tygodnia do kandydatów w wyznaczonych na 2 października wyborów prezydenckich w Brazylii, a także do kandydatów w przyszłych wyborach na członków Senatu i gubernatorów prowincji przedstawiciele wszystkich wspólnot religijnych i Kościołów tego kraju zaapelowali: "zatrzymajcie proces niszczenia lasów Amazonii w imię doraźnych korzyści!"

Sygnatariuszami wspólnego listu w obronie "płuc świata" są: Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii, Brazylijski Sojusz Chrześcijan Ewangelików, Krajowa Rada Kościołów Chrześcijańskich Brazylii, Kościelna Sieć Panamazońska, Narodowa Unia Chrześcijańska, Panamazońska Sieć Kościelna, Krajowa Unia Islamska oraz Izraelska Konfederacja Brazylii i szereg innych organizacji oraz instytucji wyznaniowych i wspólnot rdzennych ludów brazylijskiej Amazonii.

"Nie możemy pogodzić się z niszczeniem puszczy i tego wszystkiego, co dla nas reprezentuje w imię doraźnych korzyści, nie godzimy się na obojętność ze strony osób, które pretendują do zarządzania tym rozległym terytorium mającym zasadnicze znaczenie dla planety Ziemia i dla całej ludzkości" – piszą sygnatariusze listu otwartego.

Autorzy listu biją na alarm z powodu "dewastacji Amazonii", która "przyspieszyła od 2019 roku" w pogoni za zyskami z eksploatacji jej bogactw kopalnych, niszczeniu jej w imię doraźnych korzyści, "czemu towarzyszą cierpienia, nędza i desperacja większości jej rdzennych mieszkańców".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ojciec Święty Franciszek

Dokument wytycza nowe drogi dla ewangelizacji, troski o środowisko i ubogich. Franciszek ma nadzieję na nowy dynamizm misyjny i potwierdza ważną rolę świeckich we wspólnotach Kościoła.

Piąta adhortacja apostolska papieża Franciszka zaskakuje swoją formą a...

Skomentuj artykuł

Kościoły Brazylii apelują: zatrzymajcie niszczenie lasów Amazonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.