Kościoły wschodnie obchodzą dzisiaj Boże Narodzenie

Kościoły wschodnie obchodzą dzisiaj Boże Narodzenie
(fot. PAP / Artur Reszko)
KAI / ml

Kościoły wschodnie, w tym greckokatolicki i prawosławny, obchodzą dzisiaj Boże Narodzenie. Od wczoraj gromadzą się w cerkwiach na liturgiach, które upamiętniają narodzenie Chrystusa.

Nocne nabożeństwa nie są nazywane Pasterkami, ale Wielkimi Powieczeriami lub Soczelnikiem. Opierają się one na tekstach biblijnych. Często od razu po nich odprawiane są Msze święte - wówczas nocne liturgie trwają kilka godzin.
W cerkwiach chrześcijanie wschodni gromadzą się również dzisiaj. Na ogół w świątyniach nie ustawia się szopek. Zamiast nich w centralnej części świątyni ustawiona jest ikona przedstawiająca scenę narodzenia Chrystusa. 
Świętowanie trwa trzy dni. W drugim obchodzona jest uroczystość Świętej Bogurodzicy i świętego Józefa, nazywana uroczystością Świętej Rodziny, a w trzecim św. Stefana (Szczepana) pierwszego męczennika i diakona. Trzydniowe obchody Bożego Narodzenia podkreślają również udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia.
Przez cały świąteczny czas wierni Kościołów wschodnich witają się słowami "Chrystos sia rażdajet" ("Bóg się rodzi"), na które odpowiadają "Sławimo Joho" ("Chwalmy Go").
Różnica w dacie obchodzenia świąt wynika z faktu, że Kościół greckokatolicki i prawosławny w liturgii stosują kalendarz juliański, a Kościół rzymskokatolicki - powszechny gregoriański.
Według danych za rok 2013, Kościół greckokatolicki w Polsce liczy ponad 33 tys. wiernych. Większość wiernych zamieszkuje województwa podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.
Według Kościoła prawosławnego, w Polsce jest około 500 tys. wiernych tego wyznania. Najwięcej wiernych mieszka na Białostocczyźnie - w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Kościół prawosławny jest drugim pod względem liczebności Kościołem w Polsce.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościoły wschodnie obchodzą dzisiaj Boże Narodzenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.