Kostaryka: Kościół pomaga uchodźcom z Nikaragui

Kostaryka: Kościół pomaga uchodźcom z Nikaragui
(fot. PAP/EPA/ESTEBAN BIBA)
KAI / ms

W Kostaryce powstały dwa diecezjalne centra pomagające uchodźcom z ogarniętej od czterech miesięcy konfliktem Nikaragui - poinformował biskup diecezji Quesada, José Manuel Garita Herrera.

Zadaniem ośrodków powstałych przy dwóch parafiach jest zapewnienie żywności, ubrań i materiałów informacyjnych wszystkim tym, którzy będę przechodzić przez ten region. Centra będą świadczyć pomoc od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 13.00. Koordynacją działań zajmują się diecezjalne służby socjalne i grupy parafialne.

Przed trzema dniami Agencja ds. Uchodźców przy ONZ wezwała Kostarykę i inne kraje do międzynarodowej solidarności i wsparcia tysięcy uchodźców z Nikaragui, gdzie przez przemoc i polityczne napięcia łamane są prawa człowieka.

Jak mówi bp Garita Herrera, ośrodki pomocowe zostały otwarte na miarę obecnych możliwości Kościoła w Kostaryce. "Analizując aktualną sytuację i możliwości Caritas, jesteśmy świadomi, że priorytetem jest zapewnienie konkretnej pomocy w miejscach, gdzie Nikaraguańczycy się chronią" - stwierdza ordynariusz Quesady.

Sytuacja w Nikaragui jest coraz trudniejsza. Prezydent Daniel Ortega odmawia wznowienia rozmów pokojowych i powrotu do stołu dialogu narodowego, w kraju szerzy się przemoc. Komentując działania obecnych władz bp Silvio Baez stwierdził, że "pokoju społecznego nie da się narzucić za pomocą siły pocisków, zastraszeń, niesprawiedliwych procesów i wtrącania za kratki".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kostaryka: Kościół pomaga uchodźcom z Nikaragui
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.