Niemcy: czy Kościół łamie prawo, by pomagać imigrantom? Politycy: "to chrześcijański szariat"

Niemcy: czy Kościół łamie prawo, by pomagać imigrantom? Politycy: "to chrześcijański szariat"
(fot. Jazzmany / Shutterstock.com)
Karol Wilczyński / DEON.pl

Historia tej tradycji sięga nawet do Starego Testamentu. Dziś niemieccy chrześcijanie wykorzystują ją, by działać "ponad prawem". Niektórzy politycy mówią o "chrześcijańskim szariacie".

Setki kościołów w Niemczech korzysta z biblijnej i średniowiecznej tradycji, by chronić i gościć migrantów. "To podstawowe kryterium wiary, jak traktujesz obcego" - mówi Dieter Müller SJ, jeden z koordynatorów azylu kościelnego w Niemczech, w wywiadzie dla DEON.pl.

Azyl kościelny to instytucja założona przez kilka Kościołów w Niemczech. Według danych Stowarzyszenia w całym kraju obecnie otwartych jest 544 azyli kościelnych, w których schronienie otrzymały 872 osoby, w tym 185 dzieci. 502 przypadki dotyczą tzw. przypadków dublińskich (dane z 9 lipca 2018 roku), czyli osób, które miały być odesłane do kraju pierwszego pobytu w Unii, np. Włoch czy Grecji. "W odpowiedzi na potrzebę rozpoczęto rozszerzać projekt azylu kościelnego o tego typu osoby. Obecnie stanowią one ok. 90% wszystkich beneficjentów - w porównaniu do ok. 25% w 2010 roku stanowi to duży wzrost" - tłumaczy Dieter Müller SJ.

Ksiądz, który pracował w ośrodku imigracyjnym w Niemczech: Polacy nie potrafią liczyć [WYWIAD]

Osoba, która ma zostać deportowana do miejsca, w którym grozi jej niebezpieczeństwo, otrzymuje - po dokładnym badaniu - miejsce w jednej z parafii lub klasztorów w Niemczech. Według regulacji dublińskiej przebywa tam maksymalnie sześć miesięcy. Po tym czasie jej konto jest "czyste" i może ponownie złożyć wniosek o azyl w urzędzie do spraw migracji. Wtedy jej sprawa rozpatrywana jest ponownie, dzięki czemu ma szansę uzyskać schronienie właśnie w Niemczech.

"Historia azylu kościelnego jest bardzo długa, ma swoje źródła w Starym Testamencie (por. np. Joz 20, 6). Potem w średniowieczu tworzenie azylów w kościołach było elementem prawa kanonicznego. Mimo że w czasie oświecenia opiekę nad systemem prawnym przejęło państwo, tradycja schronienia w kościele przetrwała" - tłumaczy Dieter Müller SJ - "Dlatego też kościelny azyl jest ruchem obecnym w całych Niemczech, szczególnie odżyła w Bawarii. To pomysł bardzo "chrześcijański", choć w wielu religiach był obecny motyw świątyni-sanktuarium, gdzie mógł się schronić każdy, nawet zbrodniarz".

Jezuita wskazał również, że BAMF, niemiecki urząd imigracyjny, coraz częściej krytycznie podchodzi do azylu kościelnego. Program krytykują również politycy: "porównują nawet naszą działalność do budowania pewnego rodzaju "szariatu", równoległego prawa. Więc Kościoły muszą negocjować" - przyznaje Dieter Müller SJ.

Papież za bardzo naciska w kwestii migrantów?

"Oczywiście, nie [tworzymy szariatu]" - dodaje koordynator azylu kościelnego - "Poddajemy się prawu państwowemu w pełni. Ale chcemy, by państwo rozważyło lepiej niektóre decyzje, gdyż mogą się one wiązać z bezpośrednim zagrożeniem życia konkretnych osób. Azyl kościelny jest po to, by zyskać trochę czasu i podjąć lepszą decyzję. Tu nie chodzi o łamanie prawa".

Parafie i klasztory zapewniają uchodźcom podstawowe środki utrzymania - pokój, dostęp do łazienki oraz pożywienie i ubranie, a także pokrywają koszty opieki medycznej w razie potrzeby. "Wokół kościołów tworzy się też grupa osób wspierających i towarzyszącej osobie korzystającej z azylu" - mówi Dieter Müller SJ.

Koordynator programu w Monachium stwierdził również: "Nie wiem, dlaczego nie macie takiego programu w Polsce".

Pełny tekst wywiadu na temat azylu kościelnego >>

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Prowadzi dział "Przyjąć przybysza". Jest współtwórcą islamistablog.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Niemcy: czy Kościół łamie prawo, by pomagać imigrantom? Politycy: "to chrześcijański szariat"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.