Kraków: Dzwon Nadziei z Łagiewnik trafił do Winnicy w Ukrainie

Kraków: Dzwon Nadziei z Łagiewnik trafił do Winnicy w Ukrainie
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Dzwon Nadziei poświęcony w Łagiewnikach trafił do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie. To dar łagiewnickiej świątyni dla udręczonego wojną miasta. Tamtejsi wierni podziękowali Polsce za pomoc, za "otwieranie swoich domów".

Na dzwonie umieszczono słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 r.: "Gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój".

Dzwon przekazany na Ukrainę

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzeczniczkę łagiewnickiego sanktuarium Małgorzatę Pabis, przekazanie dzwonu nastąpiło w niedzielę 2 października. W tym dniu w winnickiej parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego świętowano również 25. rocznicę konsekracji kościoła.

"Każdego dnia powtarzamy słowa św. Jana Pawła II i wołamy: ‘Pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego Miłosierdzia, aby w Tobie Trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei'. Łącząc się z udręczoną wojną Ukrainą pragniemy przekazać dla sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Winnicy Dzwon Nadziei – mały znak naszej wielkiej solidarności i modlitwy w Waszej intencji" – powiedział do licznie zebranych parafian i gości rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Zbigniew Bielas.

Dzwon poświęcił w sierpniu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas głównych obchodów 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Po mszy s. Irena Maszczycka ze zgromadzenia Sióstr od Aniołów podziękowała ks. Zbigniewowi Bielasowi za ofiarowany Dzwon Nadziei, a nade wszystko za obecność w Winnicy. Wyraziła wdzięczność całemu narodowi polskiemu za pomoc okazywaną Ukrainie. - Kraj, który przytula, pomaga, otwiera swoje domy i zaprasza do swojego stołu, wzywa do siebie błogosławieństwo dla wielu pokoleń – powiedziała o Polsce.

Kościół w Winnicy został konsekrowany 18 października 1997 r. przez bpa Jana Olszańskiego. Kilka miesięcy wcześniej – 7 czerwca 1997 r. – Jan Paweł II w czasie swojej pierwszej wizyty w Łagiewnikach poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego dla powstającej tam parafii Miłosierdzia Bożego.

Obecny ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej bp Leon Dubrawski specjalnym dekretem ogłosił rozbudowaną świątynię w 2004 r. sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Kraków: Dzwon Nadziei z Łagiewnik trafił do Winnicy w Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.