Kraków: mniszki dominikanki w walce z koronawirusem

Kraków: mniszki dominikanki w walce z koronawirusem
(fot. grodek.mniszki.dominikanie.pl)
KAI / kk

Mieszkające w klasztorze Na Gródku w Krakowie klauzurowe mniszki dominikanki modlą się o ustanie pandemii i podejmują wyrzeczenia. Dzięki działającej przy klasztorze fundacji szyją maseczki i fartuchy dla medyków i fundują im posiłki.

- Walka toczy się o życie, zdrowie, rodzinę, przyjaciół, o napotkanego samotnego samarytanina, solidarność międzyludzką – mówi Waldemar Skuratowicz, prezes Fundacji im. Służebnicy Bożej s. Magdaleny Epstein.

DEON.PL POLECA
Na początek, w uzgodnieniu z przeoryszą klasztoru s. Stanisławą Chruścicką i subprzeoryszą s. Emanuelą Sargą fundacja rozpoczęła produkcję maseczek i fartuchów dla pracowników służby zdrowia. Do tego dzieła zaangażowały się wolontariuszki od Krakowa poprzez Liszki, Jordanów, Chrzanów, Trzebinię, Tenczynek, Piekary Śląskie, Zabrze, a z czasem zaczęli dołączać kolejni szyjący.

Uszyta odzież ochronna trafiła na Oddział Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego, na Oddział Kliniczny Chorób Zakaźnych oraz do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Piotra Kluzeka w Krakowie. Następnie przyjęto od fundacji maseczki i fartuchy w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego i w klinice w Mysłowicach oraz w Hospicjum św. Łazarza. Zakupionymi materiałami krawieckimi wsparte zostały ponadto grupy szyjące dla Śląska.

Fundacja pomaga ponadto w organizowaniu posiłków dla medyków. - Ochotnicy, lekarze i pielęgniarki, którzy poświęcili się chorym i przebywają z nimi w szpitalu przez 24 godziny na dobę, są jakby poza budżetem danej placówki medycznej, dlatego zaproponowano nam, abyśmy ufundowali im posiłki obiadowe – wyjaśnia Skuratowicz.

Do akcji „Obiad dla medyka” można się przyłączyć, wpłacając datek na konto fundacji z dopiskiem „Na posiłki”: 04 1240 4650 1111 0010 4575 5153. Można też, będąc podmiotem działalności kulinarnej, darować takie posiłki dla potrzebujących.

Swoją fundację od początku wspierają mniszki dominikanki. - Koordynują nasze działania, otwierając nowe możliwości. Poprzez osobę naszej patronki mają olbrzymie kontakty w służbie zdrowia, co bardzo pomaga w obecnej sytuacji. Wysyłają podziękowania do każdej osoby, która przyczyniła się do walki z koronawirusem. Jest ich tyle, ilu było apostołów, a siła ich wyrzeczeń i modlitw porusza bramy niebios – wylicza prezes fundacji. Jak dodaje, członkowie organizacji są „niegodnymi rycerzami” sióstr, ich „ramieniem wykraczającym poza mury warowni klasztornej”.

Patronką fundacji jest pochodząca z zamożnej polsko-żydowskiej rodziny sł. Boża s. Magdalena Epstein (1875-1947), pionierka szkolnictwa pielęgniarskiego w Polsce, pielęgniarka, tercjarka, zakonnica, dominikanka klauzurowa. Poświęciła się bez reszty działalności opiekuńczej nad ludźmi potrzebującymi, ubogimi i chorymi, a także działalnością edukacyjną. Jej wychowanką była m.in. bł. Hanna Chrzanowska.

W 1931 złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektorki szkoły uniwersyteckiej, aby w wieku 55 lat wstąpić do klauzurowego klasztoru sióstr dominikanek na Gródku w Krakowie. W zakonie pełniła funkcję m.in. organistki i kronikarki klasztornej. Zmarła po 6 latach ciężkiej choroby w 1947 r.

Proces beatyfikacyjny s. Epstein otworzył 30 września 2004 kard. Franciszek Macharski w kościele sióstr dominikanek na Gródku Na szczeblu diecezjalnym został on zamknięty 20 kwietnia 2007 przez kard. Stanisława Dziwisza, po czym akta procesu zostały przekazane Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Postulatorem generalnym został dominikanin o. Gianni Festa OP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: mniszki dominikanki w walce z koronawirusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.