Kraków: oto tegoroczni laureaci Medalu św. Brata Alberta za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Kraków: oto tegoroczni laureaci Medalu św. Brata Alberta za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami
(fot. blurryme / shutterstock)
KAI / pch

Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krystyna Mrugalska, ks. Stanisław Łada oraz Diana i Wojciech Bonowiczowie to tegoroczni laureaci Medalu św. Brata Alberta. Wyróżnienie przyznawane jest od 1997 r. za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Uroczyste wręczenie odznaczeń odbędzie się 18 marca podczas XIX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Albertiana.

Krystyna Mrugalska została wyróżniona za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin. "To legenda w tym środowisku. Jej syn, nieżyjący już Grzegorz, był osobą niepełnosprawną. Gdy się narodził, całkowicie poświęciła się wspieraniu innych rodzin" - podkreślał na spotkaniu z dziennikarzami ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Dodał, że laureatka działała w trudnych czasach komunizmu, kiedy to istnienie osób z niepełnosprawnościami było tematem tabu. "A jednak udało się jej stworzyć specjalny dział w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Podobne koła powstały w całej Polsce" - wspominał.
Ks. prałat Stanisław Łada jest kapłanem archidiecezji gdańskiej, pracuje w Pruszczu Gdańskim. Został doceniony za to, że od lat 80. otacza opieką duszpasterską i pomocą charytatywną osoby niepełnosprawne i potrzebujące. "Początkowo wspierał swoich parafian, dziś jego działalność obejmuje już całą archidiecezję" - mówił ks. Isakowicz-Zaleski. Podkreślał, że kapłan robi to "z własnej inicjatywy i potrzeby serca". 
Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor i malarz, od lat wspiera Fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko". Maja Jaworska, dyrektorka fundacji, przypominała, że artysta od samego początku zasiada w jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. "Co roku robi to nieodpłatnie, wspiera także osoby z niepełnosprawnościami, które marzą o karierze artystycznej. Swoje dzieła przekazuje na aukcje, które fundacja Anny Dymnej organizuje na rzecz potrzebujących artystów" - uzasadniała wybór kapituły Jaworska.
Diana i Wojciech Bonowiczowie zaangażowali się w pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną już jako studenci. W latach 80., w ramach Ruchu Wiara i Światło prowadzili wspólnotę dla małych dzieci, zwaną "małymi Muminkami". "Choć potem założyli rodzinę, wciąż prowadzą tę wspólnotę" - podkreślał ks. Isakowicz-Zaleski. Maja Jaworska dodała, że Wojciech Bonowicz wspiera również fundację Anny Dymnej. - Jego wiedza, delikatność i podejście do osób niepełnosprawnych i ich rodzin są nieocenione - oceniła.
Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski. Wśród laureatów są również m.in. premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll, Agata Kornhauser-Duda czy Jakub Błaszczykowski.
Medal przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.
Wręczenie Medali św. Brata Alberta odbędzie się 18 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: oto tegoroczni laureaci Medalu św. Brata Alberta za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.