Kraków: pierwsze Piątki Małżonków

Kraków: pierwsze Piątki Małżonków
(fot. shutterstock.com)
KAI / jm

"Zaproponowanie małżonkom wspólnego odprawienia w Roku Miłosierdzia albo przynajmniej rozpoczęcia Nabożeństwa Dziewięciu Pierwszych Piątków Miesiąca w ramach Pierwszych Piątków Małżonków jest szczególną sposobnością, aby uczyć się przebaczać" - mówią duszpasterze papieskiego sanktuarium w Krakowie, w którym 5 lutego rusza nowa inicjatywa dla małżonków.

W pierwszy piątek lutego 2016 r. w sanktuarium św. Jana Pawła II zostanie zainaugurowana nowa inicjatywa duszpasterska - Pierwsze Piątki Małżonków (PPM). Jej celem jest pomaganie małżonkom we wzrastaniu w miłości do Boga i współmałżonka oraz w budowaniu "rodzin silnych Bogiem", a także w pokonywaniu przez nich małżeńskich i rodzinnych trudności.

"Pragnienie realizacji tych zamierzeń nie tylko jest zgodne z duchem świętego Patrona Rodzin Chrześcijańskich, ale stanowi też praktyczną odpowiedź na życzenie papieża Franciszka związane z trwającym Rokiem Świętym Miłosierdzia" - zauważa Henryk Kuczaj, który zaangażował się w inicjatywę.

Duszpasterze papieskiego sanktuarium przypominają, że podczas jednej z katechez środowych papież Franciszek prosił, aby przeżywanie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia "zacząć od tych znaków, które powodują dużą moc miłości". "Pierwsze Piątki Małżonków to właśnie zaproszenie do czerpania z tych źródeł, które dają moc.

DEON.PL POLECA

Takim źródłem jest przede wszystkim Eucharystia, sakrament spowiedzi świętej i adoracja Najświętszego Sakramentu. Pragnąc być mocnymi mocą miłości - o co prosił św. Jan Paweł II również tutaj, w Krakowie - powinniśmy korzystać z tych "odnawialnych źródeł" miłości" - przekonują organizatorzy PPM.

PPM w Sanktuarium św. Jana Pawła II będą odbywać się w Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kościele Relikwii i Kaplicy Pojednania według następującego harmonogramu: rozpoczęcie w Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Po niej będzie sposobność do osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem z możliwością krótkiej modlitwy małżeńskiej w parze, na przygotowanych klęcznikach. Po modlitwie małżonkowie będą mogli wymienić się pisemną obietnicą uczynku miłosierdzia na najbliższy miesiąc.

Osoby pragnące w tym dniu przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania będą mogły - w ramach przygotowania do spowiedzi - skorzystać z wyłożonych w kaplicy na ławkach modlitewników i rachunków sumienia przygotowanych specjalnie dla małżonków. Do spowiedzi w tym dniu można będzie przystąpić w Kaplicy Pojednania w godzinach 7.30-9.00, 9.30-13.00 oraz 15.00-18.00.

Kulminacyjnym wydarzeniem Pierwszego Piątku Małżonków będzie Eucharystia w Kościele Relikwii o godzinie 17.00 ze słowem skierowanym w sposób szczególny do małżonków. Po Mszy św. będzie można wziąć jeszcze udział we wspólnej modlitwie adoracyjnej, która zakończy się błogosławieństwem małżonków Najświętszym Sakramentem.

W ramach PPM planowane są również rekolekcje dla małżeństw.

Zaproszenie do uczestnictwa w PPM skierowane jest do wszystkich par małżeńskich, jak również pojedynczych małżonków, którzy z różnych względów nie są w stanie przybyć do sanktuarium ze współmałżonkiem.

Każdy, kto zdecyduje się uczestniczyć w Pierwszych Piątkach Małżonków jest zaproszony również do tego, aby - jeśli tylko będzie chciał - podzielił się świadectwem o otrzymanych łaskach w swoim małżeństwie i rodzinie w związku z uczestnictwem w PPM, przesyłając je drogą elektroniczną na adres sanktuarium@diecezja.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: pierwsze Piątki Małżonków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.