Kraków: przewodnik "Gdzie zjeść, spać, umyć się" dla ubogich i potrzebujących

Kraków: przewodnik "Gdzie zjeść, spać, umyć się" dla ubogich i potrzebujących
(fot. shutterstock.com)
KAI / mp

Miejsca, w których udzielana jest pomoc ubogim, informacje dotyczące warunków przyjęcia do takich placówek, procedury wyrobienia dokumentów i inne praktyczne informacje znalazły się w przewodniku "Gdzie zjeść, spać, umyć się", wydanym w Krakowie.

Książeczki przygotowane przez wspólnotę Sant'Egidio będą rozdawane w Namiocie Spotkania na Małym Rynku podczas I Światowego Dnia Ubogich w dniach 14-19 listopada.
W Krakowie działa wiele instytucji i organizacji, które świadczą pomoc ubogim i towarzyszą im w codziennych potrzebach. Z myślą o osobach, które potrzebują pomocy powstał przewodnik. Dzięki niemu te osoby, a szczególnie ci, którzy słabo znają miasto, mogą odnaleźć punkty, w których uzyskają fachową i rzetelną pomoc.
Przewodnik to także propozycja dla tych, którzy chcą się zaangażować, a nie wiedzą, jak pomóc i dokąd skierować osobę potrzebującą. Zawarte w książeczce dane ułatwią udzielenie informacji oraz skierowanie osoby ubogiej do odpowiednich instytucji.
W przewodniku znajdują się informacje dotyczące m.in.: warunków przyjęcia do poszczególnych placówek, dokładnego opisu formy pomocy, godziny otwarcia czy wskazówek dotyczących dojazdu. Można również zapoznać się z procedurą wyrobienia dowodu osobistego czy ubiegania się o zasiłek. 
Przewodnik ma być również narzędziem do budowania relacji z ubogimi.
- Często przechodnie zaczepiani na ulicy nie udzielają potrzebującym pomocy nie dlatego, że tego nie chcą, ale dlatego, że nie wiedzą co powiedzieć, gdzie skierować taką osobę - wyjaśnia Gabriela Waśko ze wspólnoty Sant'Egidio. Jak dodaje, Informacje zawarte w przewodniku mogą w takiej sytuacji być przydatne także dla tych, którym nie jest obojętny los ubogich.
Dostępna będzie także skrócona wersja przewodnika w formie składanej mapki formatu A3, z informacjami o punktach pomocy doraźnej. Dzięki niej będzie można szybko wytłumaczyć drogę, napisać dodatkowe instrukcje lub ewentualnie zostawić swoje dane kontaktowe osobie, która poprosiła o pomoc. 
Przewodnik oraz mapę przygotowaną przez wspólnotę Sant'Egidio będzie można odebrać podczas Światowego Dnia Ubogich w Namiocie Spotkania na Małym Rynku w Krakowie, w dniach 14-19 listopada.
DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: przewodnik "Gdzie zjeść, spać, umyć się" dla ubogich i potrzebujących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.