Kraków: ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości

Kraków: ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości
(fot. Liderina / shutterstock.com / facebook.com/szlachetna.paczka)
KAI / facebook.com / ms

Na Rynku Głównym w Krakowie odbył się w środę happening Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Podczas "Studniówki" wolontariusze zachęcali do zaangażowania się w pomoc drugiemu człowiekowi.

W ubiegłym roku pomogli oni ponad 20 tys. rodzin, a wartość pomocy materialnej przekazanej potrzebującym sięgnęła 54 mln zł. Spotkania inaugurujące rekrutację wolontariuszy odbyły się w sumie w 16 miastach w Polsce.

Do finału kolejnej, XVIII edycji Szlachetnej Paczki pozostało sto dni. Z tej okazji w 16 miastach w kraju odbyły się "Studniówki" inaugurujące rekrutację wolontariuszy. W tym roku poszukiwanych jest 14 tys. osób w 700 lokalizacjach na terenie całej Polski.

Zbudować łączność między ludźmi

- Pamiętam lata 90-te, pamiętam nadzieję wielu ludzi i pamiętam te podziały społeczne, które wtedy się pojawiły. Pamiętam, kiedy otworzyły mi się oczy na biednych i nie mogłem pogodzić się z tym, że jednym się dobrze powodzi, a drudzy żyją w ruinie. Nie mogłem pogodzić się z tym, że te dwie grupy jadą jakby osobnymi pociągami, że nie ma między nimi łączności - mówił ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca Szlachetnej Paczki.

- Kiedy zaczynaliśmy byłem ja i grupa moich przyjaciół - wychowanków duszpasterstwa akademickiego. Był to 2001 rok. Może to dziwnie zabrzmi po tylu latach, ale od początku miałem pomysł na to, żeby ten kraj się zmienił. Ja nie chcę pomóc paru ludziom, ja chciałem aby w tym kraju bogaci byli bliżej biednych, żeby było mniej biednych ludzi, żeby ludzie na nowo, jak było kiedyś w naszym kraju, okazywali sobie życzliwość - podkreślił. Jak dodał ks. Stryczek, dzisiaj jest dumny z historii, którą tworzą wszyscy zaangażowani w pomoc.

- Chciałbym do was wszystkich powiedzieć: nie opłaca się być obojętnym. Nie opłaca się nie angażować, nie reagować, nie pomagać ludziom, nie opłaca się zajmować tylko sobą. Nie opłaca się. Opłaca się być fajnym człowiekiem i opłaca się być wolontariuszem Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości - mówił do zgromadzonych. - Jestem dumny, że razem z wami tworzę historię - dodał.

DEON.PL POLECA

We wszystkich miastach wydarzenia zostały zorganizowane przy pomnikach i ważnych historycznych miejscach, które mają podkreślać ciągłość pomiędzy idealistami i bohaterami z dawnych lat, a tymi, którzy dziś pomagają innym i inspirują ludzi do zmiany swojego życia. W Krakowie wolontariusze spotkali się przy pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym.

- W naszej historii było wiele powstańczych zrywów. Idealiści i bohaterowie mobilizowali się, by działać doraźnie. Chcemy to odwrócić i pokazać, że potrafimy się angażować również w sposób przemyślany i dobrze zorganizowany - podkreślała Karolina Batko-Jeż, dyrektor operacyjny Szlachetnej Paczki. - Paczka to ogromna skala i odpowiedzialność. My też mobilizujemy współczesnych bohaterów, wolontariuszy, ale nie zapraszamy ich do "wielkiej improwizacji". Nasz wolontariat jest efektywny - dodała.

Rozważna pomoc

Szlachetna Paczka działa od 2001 r. W ubiegłym roku wartość pomocy materialnej przekazanej potrzebującym w ramach projektu sięgnęła 54 mln zł. Wsparcie otrzymało ponad 20 tys. rodzin, a darczyńcami projektu zdecydowało się zostać prawie 800 tys. osób.

Kluczową rolę w całym przedsięwzięciu pełnią wolontariusze, nazywani "SuperW". Dzięki nim 17 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, dla których przygotują dedykowaną pomoc. Finał, podczas którego pomoc dotrze do rodzin, odbędzie się w weekend 8-9 grudnia br.

- Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określa, jaki rodzaj pomocy jest dla nich najlepszy. Osobiste spotkanie służy temu, by przekazana pomoc była naprawdę mądra, czyli dała rodzinie szansę na realną poprawę sytuacji i wyjście z biedy. Wolontariusze wspierają także darczyńców, pomagając im przygotować paczki z dedykowaną pomocą dla wybranych przez nich rodzin w potrzebie - wyjaśniała Maria Szajny ze Szlachetnej Paczki.

Aby zostać wolontariuszem należy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenia trwają do 30 września. Z kolei wolontariusze Akademii Przyszłości, którego kolejna edycja również startuje jesienią tego roku, przez kilka miesięcy roku szkolnego regularnie spotykają się z dziećmi mającymi problemy w szkole.

Akcję Szlachetna Paczka organizuje krakowskie stowarzyszenie Wiosna. W pierwszej edycji projektu grupa studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie kierowana przez ks. Jacka Stryczka obdarowała 30 ubogich rodzin. Akcja co roku łączy tysiące osób potrzebujących pomocy oraz darczyńców i wolontariuszy. W pomoc co roku angażują się ludzie świata polityki i kultury.

Opublikowany przez Szlachetna PACZKA Środa, 12 września 2018
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.