Kryzys demograficzny w Portugalii. Kościół i media wzywają rząd do podjęcia działań

Kryzys demograficzny w Portugalii. Kościół i media wzywają rząd do podjęcia działań
Fot. Nikola Saliba / unsplash.com
KAI / tk

Portugalscy biskupi oraz tamtejsze media katolickie apelują do rządu Antonio Costy o podjęcie działań powstrzymujących kryzys demograficzny. W Portugalii wraz z początkiem pandemii koronawirusa zanotowano największy od 30 lat spadek liczby urodzeń.

W ostatnim czasie na pilną konieczność wprowadzenia zachęt finansowych dla rodzin wielodzietnych wskazywały związane ze środowiskiem portugalskiego Kościoła Radio Renascenca i Radio Observador. Przed dalszym pogłębianiem kryzysu demograficznego przestrzegali również przedstawiciele Konferencji Episkopatu Portugalii. W pierwszym kwartale 2021 r. w tym kraju urodziło się zaledwie 37,7 tys. dzieci. Ze statystyk Krajowego Instytutu im. Ricardo Jorge wynika, że w analogicznym okresie 2020 r., czyli przed pojawieniem się w Portugalii pandemii Covid-19 oraz koronakryzysem urodzeń było o 4474 więcej.

Emigracja za pracą

Lizbońska rozgłośnia TSF wskazuje tymczasem na nasilające się zjawisko migrowania młodych Portugalczyków za pracą zarobkową. Przypomina, że zazwyczaj udają się oni do państw Europy Zachodniej, takich jak Francja, Wielka Brytania, Luksemburg, Szwajcaria i Niemcy.

Stołeczne radio przypomina, że zazwyczaj w okresie kryzysów finansowych w Portugalii dochodzi do nasilenia się dwóch zjawisk: spadku liczby urodzeń oraz masowych wyjazdów obywateli za chlebem. TSF wskazało, że innymi latami o drastycznym spadku liczby nowo narodzonych Portugalczyków były 2013 r. i 2014 r., a więc końcowy okres kryzysu gospodarczego. W czasie tym roczna liczba urodzeń również spadła poniżej poziomu 40 tys.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Skomentuj artykuł

Kryzys demograficzny w Portugalii. Kościół i media wzywają rząd do podjęcia działań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.