Kryzys wolności religijnej na świecie

Kryzys wolności religijnej na świecie
(fot. PAP/Rafał Guz)
6 lat temu
PAP / ptsj

Globalna wolność religijna weszła w okres poważnego kryzysu i rośnie fala prześladowań mających na celu zmarginalizowanie społeczności religijnych - wynika z zaprezentowanego w czwartek w sekretariacie KEP dokumentu "Wolność religijna w świecie. Raport 2014".

Raport, przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przedstawił na konferencji prasowej w sekretariacie KEP w Warszawie dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie, ks. Waldemar Cisło.

Z dokumentu wynika, że wolność religijna jest zagrożona w prawie 60 proc. krajach na całym świecie, a to oznacza - jak podkreślił ks. Cisło - "poważny sygnał wysłany rządom i przywódcom religijnym jako ogromny i palący problem, którego nie można dłużej ignorować".

Jak mówił ks. Cisło, raport Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, opracowany przez dziennikarzy, naukowców i komentatorów, ujawnia niepokojące obawy ludzi wiary w 116 ze 196 krajów świata. Dokument obejmuje wydarzenia od jesieni 2012 r. do lata 2014 r., z analizy sytuacji wszystkich grup religijnych wynika, że tam, gdzie sytuacja w zakresie wolności religijnej uległa zmianie, prawie zawsze była to zmiana na gorsze.

W 196 krajach pogarszające się warunki wolnego wyznawania wiary odnotowano w 55 krajach (28 proc.). Tylko 6 ze 196 krajów: Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuba, Katar, Zimbabwe i Tajwan - zostały uznane za państwa, gdzie sytuacja nieco się poprawiła, ale i wśród nich cztery pozostają sklasyfikowane jako miejsca "o wysokim lub średnim poziomie prześladowań".

Raport określa 20 krajów jako kraje o wysokim stopniu nietolerancji religijnej lub aktywnego prześladowania. Spośród nich w 14 państwach dochodzi do prześladowań religijnych, które są związane z ekstremistycznym islamem. Są to: Afganistan, Republika Środkowej Afryki, Egipt, Iran, Irak, Libia, Malediwy, Nigeria, Pakistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Sudan, Syria i Jemen. W pozostałych sześciu krajach prześladowania religijne związane są głównie z istnieniem systemów autorytatywnych. Są to: Birma (Myanmar), Chiny, Erytrea, Korea Północna, Azerbejdżan i Uzbekistan.

Współautor raportu John Pontifex - z sekcji angielskiej stowarzyszenia - powiedział: "W okresie, jaki przedstawia raport, globalna wolność religijna weszła w okres poważnego kryzysu. (...) Wielu z tych, którzy są u władzy - rządy i przywódcy religijni - niemal cały czas nie stara się stanąć w obronie wolności religijnej, a tym samym nikt nie stoi na straży fundamentalnego prawa do wolności religijnej. (...) Naszym obowiązkiem jako organizacji katolickiej jest nie tylko stanąć w obronie chrześcijan cierpiących z powodu naruszenia wolności religijnej, ale też w obronie ludzi wszystkich wyznań".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kryzys wolności religijnej na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.