Ks. Andrzej Draguła o planach spowiedzi w pociągach: w kwestii tej mam jednak inne zdanie

Ks. Andrzej Draguła o planach spowiedzi w pociągach: w kwestii tej mam jednak inne zdanie
(fot. youtube.com / Zjazd Gnieźnieński)
wiez.com.pl / ml

"Wciąż jednak musimy sobie odpowiadać na pytanie, które propozycje czy pomysły są duszpastersko poprawne, a które mogą być ślepą uliczką" - pisze teolog na łamach "Więzi".

Duchowny przyznaje, że początkowo nie miał zamiaru zajmować się sprawą, jednak oświadczenie prezesa spółki kolejowej, w której padły słowa o montowaniu konfesjonału w pociągu oraz dużym zainteresowaniu księży, sprawiły, że postanowił odnieść się do problemu.

“Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o pomyśle, wyobraziłem sobie raczej księdza słuchającego spowiedzi w wyznaczonym przedziale niż w jakimkolwiek konfesjonale. Szybko jednak uświadomiłem sobie, że w kolejach regionalnych czy aglomeracyjnych raczej nie ma pociągów z przedziałami, siedzi się tam <<na przestrzał>>. Gdzie ta spowiedź miałaby się odbyć? Nie wiem. Może i sami pomysłodawcy nie wiedzieli, dlatego wpadli na pomysł montowania konfesjonałów" - pisze duchowny na wiez.com.pl.

Ks. Draguła: jest cienka granica pomiędzy świadectwem a ekshibicjonizmem >>

Ks. Draguła zastanawia się, czy chodzi tutaj o standardowy konfesjonał, który zostałby umieszczony w pociągu, czy jakąś adaptację przestrzeni, która stworzyłaby odpowiednie miejsce na odbycie sakramentu: “Ciekaw jestem, czy był to pomysł jakkolwiek konsultowany z Kościołem (czytaj: z księżmi). Może i tak. A ten konfesjonał w pociągu miałby być ukłonem w stronę norm kanonicznych".

Chodzi tutaj o kanon 964 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi: “miejscem właściwym przyjmowania spowiedzi jest kościół lub kaplica", a "spowiedzi nie należy przyjmować poza konfesjonałem, z wyjątkiem uzasadnionej przyczyny".

Zdaniem ks. Draguły w przepisie tym szczególnie trzeba zwrócić uwagę na fragment mówiący o “uzasadnionej przyczynie". Ta zdarza się i dotyczy spowiedzi na pielgrzymkach, w czasie Przystanku Jezus, w szpitalu przy łóżku chorego etc. “Odesłanie penitenta, by sobie zaraz poszukał kościoła, konfesjonału i księdza byłoby może prawnie uzasadnione, ale z miłosierdziem sakramentu miałoby to niewiele wspólnego. (...) Zatłoczony przedświąteczny pociąg to jednak co innego niż sala szpitalna, pielgrzymka czy nawet pole namiotowe Woodstocku" - argumentuje duchowny.

Teolog zwrócił także uwagę na “duże zainteresowanie duchownych" projektem: “Jestem przekonany, że to z gorliwości duszpasterskiej. Może nawet ma to być odpowiedź na wezwanie Franciszka". I pisze dalej: “Wydać się może, że spowiedź w pociągu doskonale się wpisuje w ten projekt. W kwestii tej mam jednak inne zdanie".

Ks. Draguła zauważa, że przede wszystkim spowiedź “niewiele ma wspólnego z ewangelizacją", a “kolejowa spowiedź" idzie w kierunku próby dostosowywania się Kościoła do coraz szybciej pędzącego świata: “jego dynamika, mobilność i zmienność generują nowe formy modlitwy: ktoś odmawia różaniec jadąc na rowerze, ktoś odsłuchuje w tramwaju konferencję z empetrójki, a może nawet śledzi adorację. Wciąż jednak musimy sobie odpowiadać na pytanie, które propozycje czy pomysły są duszpastersko poprawne, a które mogą być ślepą uliczką".

Duchowny zauważa, że spowiedź w pociągu podobna jest do organizowanej w Polsce “Nocy Konfesjonałów". “Nie wszyscy jednak duszpasterze są zwolennikami takich akcji. I mają dużo racji. Tego typu nadzwyczajne praktyki odzwyczajają od praktyk zwyczajnych. Taka jest logiczna konsekwencja. Noc Konfesjonałów - taki też jest tego owoc - <<oducza>> od dnia, w którym otwarte są kościoły i konfesjonały. Po co iść w trakcie rekolekcji, skoro będzie jeszcze spowiednicza akcja nocna i pociąg-konfesjonał tuż przed świętami?" - pisze ks. Draguła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła
20,94 zł
29,90 zł

Czy Jezus wzywał do nienawiści?

Co to znaczy być błogosławionym? Po co komu modlitwa? Czy można żyć bez grzechu? Czy cierpienie jest karą za grzechy? A może... Bóg nas kusi?

Rzadko zadajemy sobie takie pytania....

Skomentuj artykuł

Ks. Andrzej Draguła o planach spowiedzi w pociągach: w kwestii tej mam jednak inne zdanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.