Ks. Błażejak: Trzeba mówić o dramacie osób dotkniętych problemem alkoholowym

Ks. Błażejak: Trzeba mówić o dramacie osób dotkniętych problemem alkoholowym
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
KAI / jh

Ks. Jarosław Błażejak, krajowy moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC), w wywiadzie dla Radia Plus Radom podkreślił konieczność otwartego mówienia o trudnej sytuacji osób zmagających się z problemem alkoholowym. KWC, inicjatywa promująca abstynencję, została założona przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, aby przeciwdziałać szerzącej się w Polsce pladze alkoholizmu.

Alkoholizm jako kataklizm społeczny

Ks. Błażejak przypomniał, że ks. Blachnicki już lata temu ostrzegał przed katastrofalnym wpływem alkoholu na polskie społeczeństwo.

- Ks. Blachnicki mówił o pladze, wręcz kataklizmie alkoholizmu w naszym kraju. Używał mocnych słów, szukając sposobów, by zmienić to zjawisko - wyjaśnia kapłan. Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II z 1978 roku, aby walczyć z tym, co uwłacza godności człowieka i może zagrażać dobru społecznemu.

Alkohol w kulturze popularnej

Ks. Błażejak z niepokojem odniósł się do przyzwolenia społecznego na picie alkoholu, które dostrzega w mediach i kulturze.

DEON.PL POLECA


- Obecnie alkohol jest często tematem żartów, a występy kabaretowe popularyzują go jako element rozrywki. Tymczasem mówimy o chorobie, która wyniszcza rodziny i społeczności - zaznaczył duszpasterz. Zwrócił uwagę, że bagatelizowanie problemu tylko go pogłębia.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

KWC to dzieło otwarte dla wszystkich, nie tylko członków Ruchu Światło-Życie. W działania krucjaty angażują się również osoby niezwiązane z tym ruchem, w tym uczestnicy grup Anonimowych Alkoholików, którzy podejmują abstynencję jako ofiarę na rzecz walki z uzależnieniem. Ks. Błażejak zauważa, że abstynencja nie jest obecnie społecznie akceptowana, jednak kapłani i wolontariusze KWC kontynuują pracę, organizując rekolekcje i akcje ewangelizacyjne zachęcające do życia wolnego od alkoholu.

Historia i misja Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

Krucjata Wyzwolenia Człowieka, ogłoszona w 1979 roku podczas pielgrzymki Jana Pawła II w Nowym Targu, jest formą świadomej, dobrowolnej abstynencji z miłości i odpowiedzialności za dobro drugiego człowieka. Ks. Błażejak podkreśla, że jej misja pozostaje aktualna - zmieniają się pokolenia, lecz problem alkoholizmu wciąż wymaga szerokiej uwagi i wsparcia.

Źródło: KAI / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Szczerbaty

Wyjdź z domu i zacznij żyć!

Jestem dorosła, chcę zacząć żyć i dlatego rozpoczęłam terapię. Marzę, by żyć normalnie.

Mam problem z relacjami i chociaż chciałabym być kochana, robię wszystko, żeby tak nie było. Trudno...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. Błażejak: Trzeba mówić o dramacie osób dotkniętych problemem alkoholowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.