Ks. Dohnalik: wszyscy powinni zrobić rachunek sumienia, pytając się, co uczynili dla ochrony najmniejszych w Kościele

Ks. Dohnalik: wszyscy powinni zrobić rachunek sumienia, pytając się, co uczynili dla ochrony najmniejszych w Kościele
(fot. Ordynariat Polowy / Youtube)
KAI / pch

W katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiono wieczorem nabożeństwo Drogi Krzyżowej z okazji obchodzonego w pierwszy piątek Wielkiego Piątku Dnia Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Nabożeństwo odprawił ks. płk SG Zbigniew Kępa, duszpasterz osób pokrzywdzonych i zranionych przestępstwem.

Następnie ks. Jan Dohnalik, delegat biskupa polowego WP ds. ochrony dzieci i młodzieży odprawił Mszę św. w intencji wszystkich, którzy troszczą się o ochronę dzieci i młodzieży w Kościele i społeczeństwie. 
W homilii wskazywał, że ofiara wykorzystania seksualnego zostaje zraniona nie tylko na poziomie psychicznym, ale i duchowym. - Jeśli ktoś kiedykolwiek rozmawiał z osobą skrzywdzoną we wspólnocie Kościoła to wie, że często czuje się ona tak, jakby przesłonięto jej Boga, jakby zgodnie ze słowami dzisiejszej Ewangelii zabrano jej Jezusa. Wiara takiej osoby jest zraniona, szczególnie jeśli została wykorzystana przez księdza, któremu ufała, że jest przewodnikiem na drodze do Jezusa - powiedział. 
Zdaniem delegata biskupa polowego ds. ochrony dzieci i młodzieży często wiele lat trwa przywracanie zaufania i wiary w Boga, który nie jest przecież odpowiedzialny za wyrządzoną krzywdę. 
Ks. Dohnalik zachęcił, aby ten Wielki Post w szczególnym czasie oczyszczenia Kościoła inspirował nas do modlitwy w intencji ofiar. Zaapelował także o pokutę za tych, którzy wyrządzili zło. Wskazał także, że wszyscy powinni zrobić rachunek sumienia, pytając się, co uczynili dla ochrony najmniejszych w Kościele, gdyż każdy z nas mógł zawinić przede wszystkim zaniedbaniem. 
Ks. Dohnalik podziękował także za zaangażowanie wielu wiernych świeckich, sióstr zakonnych i księży w pomoc pokrzywdzonym oraz w pracę nad tym, żeby Kościół był bezpieczny dla dzieci i młodzieży. Podkreślił, że oczyszczenie nie jest procesem łatwym. - Oczyszczenie kosztuje, ale jest to droga zbawienna, droga Boża, na końcu której Jezus chce, aby jego Oblubienica była wolna od grzechu, który szpeci jej oblicze. Na szczęście w swojej głębi Kościół jest święty - i rodzi świętych, odważnych ludzi, którzy z podniesioną głową stawiają czoła kryzysowi, przez który przechodzimy - stwierdził duchowny.
Decyzją Episkopatu Polski z listopada 2018 r. pierwszy piątek Wielkiego Postu został ustanowiony Dniem Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. W całym kraju odbywały się tego dnia nabożeństwa i ofiarowane były Msze św. Centrum Ochrony Dziecka oraz Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowały specjalne materiały duszpasterskie.

Ks. Dohnalik: wszyscy powinni zrobić rachunek sumienia, pytając się, co uczynili dla ochrony najmniejszych w Kościele - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ks. Dohnalik: wszyscy powinni zrobić rachunek sumienia, pytając się, co uczynili dla ochrony najmniejszych w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.