Ks. Glas o charyzmatykach: „Dlaczego teraz nie uzdrawiają?" Te słowa "mają coś z diabelskiego kuszenia"

Ks. Glas o charyzmatykach: „Dlaczego teraz nie uzdrawiają?" Te słowa "mają coś z diabelskiego kuszenia"
(fot. YouTube / unsplash.com)
8 miesięcy temu

Mają coś z diabelskiego kuszenia, moim zdaniem, słowa skierowane do posługujących charyzmatem uzdrowienia: „Dlaczego teraz nie uzdrawiają?”, „Wycofali się? Boją się? Przecież tym bardziej powinni stanąć na linii frontu i powiedzieć: „przyjdźcie do nas, my was wyleczymy, my zatrzymamy tę zarazę”. 

Ze zdumieniem przeczytałem wywiad Pana T. D. Kolanka, z Księdzem Piotrem Glasem opublikowany na łamach schizmatyckiej strony PCH24, i udostępnionym przez tej samej proweniencji pismo „W obronie wiary i Tradycji”. Bo jaka być może inna reakcja, gdy powszechnie znana nabożność Księdza, pcha Go "w ramiona" grupy, która formalnie uprawia walkę z Kościołem katolickim pod pretekstem jego obrony.

Zdumiewa wypowiedź Księdza: „Dzisiaj musimy paść na kolana i wykonać to, do czego wzywał nas Anioł z Fatimy słowami: „Pokuta, pokuta, pokuta!”. W związku z tym pytam: Gdzie są nabożeństwa pokutne? Dlaczego nasi najwyżsi duchowi przywódcy nie wzywają nas do globalnej modlitwy i pokuty? Nie dają nam wzoru jako Pasterze Kościoła, jak mamy pokutować? Dlaczego zamiast tego słyszymy, że mamy się okopać, wycofywać, dezynfekować i nie wychylać nosa za drzwi?"

Pewnie do końca moich dni będzie mnie zastanawiać wzywanie w pierwszym rzędzie do tego „do czego wzywał nas Anioł z Fatimy”, a nie do tego, do czego nas wzywa Pan Bóg od grzechu pierwszych ludzi. W Fatimie przecież nie powiedziano nic nowego, czego by wcześniej nie głosił Pan Bóg przez Pisma i Proroków, a w ostatecznych dniach przez Syna, co nadal realizuje Kościół.

W związku z epidemią / pandemią koronawirusa publicznie odprawiane nabożeństwa pokutne zostały przeniesione do domów prywatnych, a w ograniczonym zakresie odbywają się w świątyniach. Warto więc zapoznać się z oficjalnymi komunikatami KEP, jak i decyzjami poszczególnych Pasterzy diecezji, a nie wypowiadać fałszywych w tym zakresie opinii. Kłamstwo - pomimo koronawirusa - nadal grzechem pozostaje.

Jeżeli – jak mówi Ksiądz Glas - brakuje mu ze strony Pasterzy Kościoła wzorów „jak mamy pokutować” to może warto otworzyć słowo Boże, Katechizm i książeczkę do nabożeństwa - tam są dla potrzebujących tego wszelkie „instrukcje” - także w tym zakresie. Nie mówiąc już, że przecież można tym „brakom” zaradzić, głosząc homilie, kazania, katechezy przez Internet.

Za – przepraszam za mocne słowo - wyjątkowo chamskie należy uznać słowa: „W tym miejscu trzeba również zapytać: gdzie są ci wszyscy stadionowi uzdrowiciele, ci wszyscy uwodziciele, którzy roszczą sobie specjalne moce od Boga? Jeszcze kilka miesięcy temu trwała batalia o to, że są ośmieszani i próbuje się ograniczyć ich działania ewangelizacyjne. Gdzie oni teraz są ze wszystkimi swoimi rzekomymi mocami Ducha Świętego? Gdzie się pochowali? Dlaczego teraz nie uzdrawiają? Dlaczego dzisiaj nie przekazują ludziom na chusteczkach swojego „uzdrowicielskiego oddechu”? Wycofali się? Boją się? Przecież tym bardziej powinni stanąć na linii frontu i powiedzieć: „przyjdźcie do nas, my was wyleczymy, my zatrzymamy tę zarazę”. Aktualna sytuacja zweryfikowała, kim oni są i jakim mocom służą”.

Nie wiem, skąd agresywne przekonanie o „stadionowych uzdrowicielach i uwodzicielach, którzy roszczą sobie specjalne moce od Boga?” Nie wiem, na jakie stadiony chadza Autor tych słów, i co na nich ogląda. Czy tego typy „skargi” można jedynie złożyć na karb kryzysu wieku średniego? Zazdrości? Czy jednak diabelskiego pokuszenia? Tym bardziej, że właśnie Autor tych słów nie szczędził pewien czas temu opinii ośmieszających polskie wspólnoty charyzmatyczne, a szczególnie świeckich ewangelizatorów i charyzmatyków.

Poza tym, przekonanie o „rzekomych mocach Ducha Świętego” w odniesieniu do członków polskich wspólnot charyzmatycznych, zdradza zarówno niski poziom sarkazmu, jak i nieznajomość katolickiej teologii oraz rzeczywistości charyzmatycznej, w którą po raz kolejny próbuje ów Ksiądz uderzyć. Kto ma owe „rzekome moce Ducha Świętego”? Nie wiadomo. Kto w ten sposób się wypowiadał? Autor milczy, nazbyt swobodnie rzucając pomówienia.

Mają coś z diabelskiego kuszenia, moim zdaniem, słowa skierowane do posługujących charyzmatem uzdrowienia: „Dlaczego teraz nie uzdrawiają?”, „Wycofali się? Boją się? Przecież tym bardziej powinni stanąć na linii frontu i powiedzieć: „przyjdźcie do nas, my was wyleczymy, my zatrzymamy tę zarazę”.

Z wieloma osobami służącymi charyzmatem uzdrowienia jestem w stałym kontakcie internetowym i telefonicznym. Wiem, że nadal się modlą za chorych. Natomiast łaska uzdrowienia zależy decyzji od Pana Boga, co w przeciwieństwie do Autora powyższych pytań, wiedzą modlący się za chorych, ponieważ znają nauczanie Kościoła także i w tym zakresie. Szkoda, że tak dobra znajomość fatimskich objawień, diabelskich zwiedzeń, oraz prywatnych pobożnościowych przekonań świętych, nie idzie w parze ze znajomością obowiązującej nauki Kościoła katolickiego. Ponadto, zgodnie z zaleceniami Pasterzy i organów walczących z koronawirusem, zostały czasowo zawieszone spotkania publiczne modlitewne. W ramach więc posłuszeństwa (które ślubują osoby duchowne i zakonne) także modlitwy o uzdrowienie, które gromadzą bardzo wiele osób, obecnie nie odbywają się.

Kto ma owe „rzekome moce Ducha Świętego”? Nie wiadomo. Kto w ten sposób się wypowiadał? Autor milczy, nazbyt swobodnie rzucając pomówienia.

I zupełnie już na koniec. Gdyby słuchać „rad” Księdza Piotra Glasa zawartych w wywiadzie dla heretyckiej platformy internetowej, to nasze kościoły w najbliższym czasie zamieniły by się w kostnice - tak jak to ma miejsce we Włoszech.

Po tym internetowym wywiadzie – przywołując dosłownie w nim wypowiedziane przez Księdza Glasa słowa – również głośno myślę: „już nie wiem kim jest” ksiądz Piotr Glas i „jakim mocom służy”. Tym bardziej więc polecam Go Bogu w dzisiejszej modlitwie.

* * *

Tekst pierwotnie ukazał się na Facebooku ks. Tomasza Szałandy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas
23,94 zł
39,90 zł

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Ks. Glas o charyzmatykach: „Dlaczego teraz nie uzdrawiają?" Te słowa "mają coś z diabelskiego kuszenia"
Komentarze (25)
KJ
~Korn J
24 marca 2020, 20:13
Jedno powiedzenie: przyganiał kocioł garnkowi. Pozdrawiam schizmatyków i heretyków z obydwu stron.
MG
~Matthew Gorajski
24 marca 2020, 20:08
Nie dziwię się, że ksiądz Piotr nie rozumie posłuszeństwa, wszak sam wystąpił z zakonu do którego należał jako chrystusowiec. Czy ktoś o tym słyszał? Czy ów kapłan pokutuje za swoje nieposłuszeństwo?
BJ
~Beata Jędrzejewska
24 marca 2020, 18:00
Treści publikowane w tym portalu wskzują, że konieczne byłoby - w trybie przepisanych prawem środków - obnażenie, komu portal ten służy. Najbardziej boli zgorszenie pochodzące od kapłanów.
KB
~kacper balcerzak
24 marca 2020, 16:22
Kosciol katolicki nie jest kosciolem Jezusa Chrystusa bo jego nauka oparta jest na katechizmie kosciola katolickiego ktory w poprzek staje do nauki Pana Jezusa ktora zostawil nam w biblii
MI
~Michaś Internauta
24 marca 2020, 15:00
uprzejmie proszę o udowodnienie poważnego zarzutu że rzekomo pch 24 jest schizmatyckie To zarzut takiego kalibru, że wymaga dowodu. Inaczej pod znakiem zapytania jest to czy autor jest poważny. No serio, nie musimy się zgadzać, ale schizmatycy pozostają poza Kościołem. To poważna sprawa. Jeśli więc ktoś nie jest schizmatykiem, to nie wolno go tak nazywać. Tak jak męża wiernego żonie nie wolno nazwaćcudzołożnikiem, kogoś uczciwego złodziejem itp. Czekam na dowód.Póki go nie ma, nie czytam dalej tekstu. Bo szkoda czasu na czytanie tekstów, gdzie autor nie udowadnia swoich twierdzeń. I to w tak bardzo poważnej sprawie jak jedność! A poza tym pozdrawiam i życzę miłego dnia!
KP
ks. Przemysław Sawa
24 marca 2020, 14:37
1. Portal pch24.pl nie reprezentuje oficjalnie uznanej przez Kościół grupy i katolickiego nauczania. Osoby, które dają wywiady temu portalowi sami dają sobie ocenę. 2. Ks. Glas popełnia szereg błędów, np. bliska manicheizmowi wizja świata, błędne rozumienie sakramentaliów, uprawianie hipermariologii oraz błędy w rozumieniu roli Maryi, przecenianie objawień prywatnych, zbytnia koncentracja na zagrożeniach duchowych itd. Wpisuje się w grono ludzi, których pobożność oparta jest na lęku. 3. Czytając wypowiedzi ks. Glasa daje się zauważyć, że nie rozumie teologii i praktyki posługi charyzmatycznej. Żaden z normalnych "charyzmatyków" nie utrzymuje, że charyzmaty działają automatycznie. 4. Ks. Glas powinien zająć się swoimi parafianami w Anglii, skoro wybrał diecezję angielską, a nie zajmować się oceną duszpasterstwa polskiego i działania Kościoła, także hierarchicznego, w Polsce.
DP
~DARK P
11 kwietnia 2020, 17:26
zarzuty bez argumentacji i przykładu, to raczej słabo wygląda
KK
Kris Kristoferson
24 marca 2020, 13:50
Warto byłoby wspomnieć jaki jest tytuł oryginalnego artykułu, aby każdy mógł znaleźć i samemu przekonac się co jest tam napisane :)
RW
~Roman Wójciak
24 marca 2020, 13:16
Artykuł jak artykuł ale mnie zastanawia jedno. Deon.pl oskarża pch24.pl o schizmę a pch24.pl oskarża deon.pl o nie katolickość a jeden i drugi portal pisze że robi to z wierności Jezusowi i nauce Kościoła Katolickiego. REDAKTORZY OBU PORTALI NAWRÓĆCIE SIĘ !!!!! Jezus wzywa do jedności a nie do walki między sobą. Jeśli chcecie walczyć ze sobą a nie współpracować dla zbawienia i uświęcenia swoich czytelników to nie nazywajcie się portalami katolickimi i wycierajcie sobie buzi chrześcijańskimi treściami. Zgoda buduje niezgoda rujnuje.
PW
Piotr Wójciak
24 marca 2020, 15:07
Hej, Romanie, pozdrawiam!
PG
~Piotr Galm
24 marca 2020, 15:47
Czy może się ostać królestwo wewnętrznie skłócone?
MP
~Mam pytanie
24 marca 2020, 12:39
Mam wrażenie, że w artykule ks. Tomasza ujawnia się duch bliższy charakterowi protestanckiego pastora niż katolickiego kapłana. Autorytatywnie stwierdza, kto jest "schizmatykiem" i "heretykiem", kto walczy z Kościołem katolickim (sic!). Wiele emocji, zero argumentów. Zamiast dialogu; odrzucenie, stygmatyzacja, szufladkowanie. To ma być ten nurt "EnChristo"? Czyżby "w Chrystusie" byli katoliccy charyzmatycy, zielonoświątkowcy, protestanci, prawosławni, Żydzi, ale już Katolicy tradycjonaliści nie??
MM
~Mariusz Mariusz
24 marca 2020, 12:28
"Schizmatycki", "heretycki" itd... tak mocne słowa w ustach kapłana wymagają chyba uzasadnienia? Zamiast inwektyw poproszę wyjaśnienie dlaczego ks. Szałanda używa takich określeń. Jak kiedyś przegrywałem dyskusję w piaskownicy to kończyłem "a ty jesteś głupi"! Przykro stwierdzić, ale w przypadku wpisu ks. Szałandy objawia się podobna strategia. Można ks. Glasa lubić lub nie, zgadzać się z nim lub nie, ale ks. Szałanda jeszcze nie jest od uznawania kto pozostaje w łączności ze Stolicą Apostolską.
JP
~jan Potocki
24 marca 2020, 11:08
"Kłamstwo - pomimo koronawirusa - nadal grzechem pozostaje." To prawda, dlaczego wobec tego kłamie ksiądz, że PCH24 jest portalem "schizmatyckim i heretyckim"?
AM
Andrzej Modrzewski
24 marca 2020, 11:03
Teraz jeszcze doczytałem, że "heretycy" - trochę wstyd kochani tak o bliźnim. A oni mają za plecami Ordo Iuris, więc uważajcie na prawników :)
AM
Andrzej Modrzewski
24 marca 2020, 10:55
Z PCH24.pl można polemizować, ale nazywanie ich "schizmatykami" jest oszczerstwem, czyli grzechem ciężkim. Można, polemizować i sprzeczać się, ale nie w taki sposób. Polonia Christiana jest mocno konserwatywna, nauki Kościoła i podległości papieżowi się trzyma.
ŁN
Łukasz Niezgoda
24 marca 2020, 10:55
Szanowni Panowie, Drogi Księże. Rozumiem, że nie zgadzacie się z księdzem Glasem i z PCh24.pl. Ale nazywanie ich schizmatyckimi, bo się z nimi nie zgadzacie, jest przejawem strasznie niedobrej maniery braku rozsądku. Oprócz tego, że i brakiem języka miłosierdzia i kultury spotkania. Możecie polemizować, ale plecenie bzdur o "schizmatyckości" PCh jest tak głupie że aż nie do pomyślenia na poważnym medium. Oni się może z papieżem nie zgadzają, ale 100 razy podrkeślali, że to FRANCISZEK JEST PAPIEŻEM - tak tak, PCh24.pl. Ale wy tego nie widzicie, a wolicie uchodzić za mądrzejszych, a się wyzywacie.
MC
~Marek Cikowski
24 marca 2020, 10:46
Schizmatycy i heretycy? No pięknie się nam Wielebny przedstawił. A swoją drogą za tego rodzaju pomówienia i ich powielanie (Deonie!) Panowie z PCh powinny wytoczyć wam proces.
JW
~Janek Wiąz
24 marca 2020, 10:42
Ale ksiądz błysnął...schizmatycka i heretycka strona. Chyba w seminarium się spało jak tłumaczyli co te pojęcia znaczą. No ale jak czytam księdza pisanie, to mam wrażenie, że nauka poszła w las i tam została. Frustracje ksiądz wylewa i tyle. Tu miłość i dialog, a tu pałka i lanie. Nie zgadzasz się, to dyskutuj i polemizuj ale nie obrażaj. Tyle. Trzeba się za księdza modlić....
PJ
~Paweł Juszczak
24 marca 2020, 10:35
"Ze zdumieniem przeczytałem wywiad Pana T. D. Kolanka, z Księdzem Piotrem Glasem opublikowany na łamach schizmatyckiej strony PCH24," Bardzo nieładnie tak kłamać. Więcej wątpliwych ortodoksyjnie treści można przeczytać na stronie Deon.pl. Takie rozpoczęcie tekstu, że ksiądz nie zamierza dyskutować a tylko strzelać w plecy. Ksiądz Glass oczywiście nie ma monopolu na prawdę i może gdzieś się mylić jednak w polemice nie powinno się używać tak kłamliwych i żenujących chwytów.
WS
~Wojciech Sobolski
24 marca 2020, 10:14
Ale prawda wypowiedziana przez Księdza Piotra Glasa musiała zaboleć, że autor posunął się ze złości do oszczerstw nazywając wiadomą i uwielbianą przez Polaków stronę schizmatycką i heretycką. Jak mówi cyfra w nazwie oplutej strony jest u mnie w domy otwarta niemal 24 godziny.( w przeciwieństwie do innych). Sprawa w zasadzie mówiąc kolokwialnie nadaje się do sądu. Nie wiem co twórcy PCh24 zrobią. Reasumują nie da się tej podłej pisaniny autora czytać bez kolosalnego wzburzenia. Wstyd!
KS
Karol S
24 marca 2020, 09:27
Robienie z opinii teorii na słowach wyjętych z kontekstu i komentowanie co ktoś powiedział nie wiedząc co miał na myśli i jak wydaje się nam, że on na to zareagował w kontekście naszych własnych przekonań i ograniczeń. Jakie to ludzkie i bez sensu. Modlę się o pokój i pokorę dla nas wszystkich. Amen :)
KK
Kris Kristoferson
24 marca 2020, 13:57
Niestety nie są to słowa wyjęte wyrywkowo z kontekstu, a bezpośredni cytat akapitu z artykułu, który to akapit stanowi swoistą odrębną całość :( Można przeczytać całość znajdując artykuł "Ksiądz Piotr Glas dla PCh24: Nawet jeśli jest trudno, ostatnie słowo należy do Boga"
JO
~Jan Ops
24 marca 2020, 08:39
Czy może się polemista bardziej poniżyć, niż używając już we wstępie dyskredytującego oponenta przymiotnika (schizmatyckiej strony PCH24)? Drogi Księże, KULTURA SPOTKANIA!, KULTURA DIALOGU! Zachęcam do lektury. Może warto mocniej zagłębić się w nauczanie św. Jana Pawła II, papieża Franciszka, albo sięgnąć w przeszłość, choćby do świętego Dominika : Miejcie miłość, strzeżcie pokory i nie odstępujcie od ubóstwa”. Proszę wybaczyć, ale nie ma miłości ani pokory tam gdzie zamiast próby zrozumienia poglądów drugiego człowieka (też księdza) pojawia się zaszufladkowanie, zamknięcie itp. I ksiądz zapewne wie, że to bardzo stary i ograny chwyt retoryczny- zdyskredytować całość (w tym wypadku stronę www.) by pogrążyć jakiś fragment tej całości. Bo cóż dobrego może być na złej stronie, nieprawdaż? Mógłbym teraz zawołać "brzydko się bawicie Jezuici"- ale to też byłaby manipulacja. Wierzę, że to tylko Ojca prywatne poglądy.
AM
~Andrzej Mackiewicz
24 marca 2020, 08:00
"Coś w tym jest" Bo każdy (?) ma czodziennie (!) wiele (!) pokus. A gdy "pod rząd" się źle wybiera (złe decyzje) to łatwo wejść w różne obsesje/"zafiksowania"/ spaczone postawy. Nie dotyczy to tylko spraw "pobożnościowych" czy nawet głębiej - wiary, ALE TEŻ TEGO MOŻE DOTYCZYĆ. "A więc ten kto stoi niech patrzy by nie upadł" (mnie też to oczywiście dotyczy, częściowo przed tym chronią podjęte starania o czujność/trzeźwość ducha, tak sobie myślę, mylę się?)

Skomentuj artykuł

Ks. Glas o charyzmatykach: „Dlaczego teraz nie uzdrawiają?" Te słowa "mają coś z diabelskiego kuszenia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.