Ks. Henryk Witczyk: Chrześcijanin powinien mieć Pismo Święte i je znać

Ks. Henryk Witczyk: Chrześcijanin powinien mieć Pismo Święte i je znać
fot. Timothy Eberly / Unsplash
PAP / pk

Chrześcijanin powinien mieć Pismo Święte w zasięgu ręki, podjąć jego systematyczną lekturę, biorąc na serio zawarte w nim napomnienia - powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II z okazji przypadającej 22 stycznia Niedzieli Słowa Bożego.

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka "Aperuit illis" w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 22 stycznia.

Ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, papież zachęcił, aby na początku liturgii dokonał się ryt intronizacji Świętej Księgi.

- Odczytywane i głoszone w Kościele Pismo Święte zawiera Słowo - Objawienie, które od Boga (i od Chrystusa) pochodzi - a jest skierowane do Kościoła, a przez niego do ludzi dobrej woli - powiedział ks. prof. Henryk Witczyk w komunikacie przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Biblista zwrócił uwagę, że "zmartwychwstały Jezus nie przestaje dzielić się Słowem i chlebem we wspólnocie wierzących dzisiaj".

- W tym celu musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty - powiedział ks. prof. Witczyk.

Zaznaczył, że chrześcijanin powinien mieć Pismo Święte w zasięgu ręki i podjąć jego systematyczną lekturę. Zachęcił, aby pozwolić się prowadzić słowom zawartym w Biblii, "biorąc na serio zawarte w niej napomnienia". - Można także modlić się jej słowami - wskazał.

- Trzeba się nim zachwycić. Trzeba je po prostu na serio pokochać! Tak, pokochać żywą Osobę, która jest w nim obecna jak w tabernakulum - powiedział ks. prof. Witczyk.

Za papieżem Benedyktem XVI biblista zwrócił uwagę, że "Pismo Święte można zrozumieć tylko wtedy, kiedy się nim żyje". "Trzeba wsłuchiwać się w tych, którzy naprawdę żyli słowem Bożym".

Dzieło Biblijne proponuje w każdej diecezji szkoły biblijne, kręgi biblijne, spotkania modlitewno-kontemplacyjno-adoracyjne lectio divina. Nowoczesną formą studiowania fragmentów Pisma świętego na niedzielną eucharystię jest aplikacja "Dzieło Biblijne" na bieżąco tworzona przez kilkunastu biblistów polskich w środowisku naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Dzięki patronatowi KUL-u jest ona dostępna bezpłatnie w internecie - powiedział ks. prof. Witczyk.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Henryk Witczyk: Chrześcijanin powinien mieć Pismo Święte i je znać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.