Ks. Lemański zostanie kapelanem w Zagórzu

Ks. Lemański zostanie kapelanem w Zagórzu
(fot. Franciszek Vetulani / CC BY-SA 3.0)
PAP / kn

Ks. Wojciech Lemański wyraził zgodę na podjęcia posługi duszpasterskiej w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Dzieci i Młodzieży w Zagórzu; rozpocznie ją pod koniec tygodnia - poinformował PAP we wtorek kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej ks. Dariusz Szczepaniuk.

Dodał, ks. Lemański pozytywnie ustosunkował się do decyzji ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera w tej sprawie. Abp Hoser w piśmie skierowanym do ks. Lemańskiego 16 lipca postanowił, że w ciągu najbliższego tygodnia powinien on podjąć nowe obowiązki kapelana w ośrodku w Zagórzu.
"Ks. Lemański w piśmie skierowanym do abp. Hosera pozytywnie ustosunkował się do decyzji swojego biskupa i pod koniec tygodnia przejmie obowiązki kapelana w Zagórzu" - powiedział PAP ks. Szeczepaniuk.
Jak informował wcześniej rzecznik Kurii Warszawsko-Praskiej Mateusz Dzieduszycki, abp Hoser wyraził nadzieję, że "posługa pełniona wśród chorych przyniesie wiele dobrych owoców, zarówno dzieciom i młodzieży, jak i ks. Wojciechowi Lemańskiemu".
Pod koniec czerwca abp Hoser zdecydował, że ks. Lemański będzie kapelanem w Zakładzie Neuropsychiatrycznej Opieki Zdrowotnej dla Dzieci i Młodzieży w Zagórzu pod Warszawą. 
Placówka to największy szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Polsce. Dziennie udzielana jest tu pomoc 300 pacjentom. 
Ks. Lemański do lipca 2013 r. był proboszczem parafii w Jasienicy (Mazowieckie). Na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera - m.in. za dokument bioetyczny episkopatu dotyczący m.in. in vitro, aborcji i eutanazji. Został za to usunięty z probostwa. Abp Hoser uznał postawę księdza za "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Ks. Lemański odwołał się od decyzji abp. Hosera do Watykanu. Stolica Apostolska nie uwzględniła odwołania.
Od połowy kwietnia parafia w Jasienicy jest zamknięta. Jak informowała wówczas kuria, stało się tak, gdyż nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez grupę osób. Kuria tłumaczyła, że kościół został zamknięty "w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni.
Kościół ma zostać otwarty 27 lipca, a nowym proboszczem będzie ks. Krzysztof Kozera, obecnie administrator parafii w Jasienicy.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Lemański zostanie kapelanem w Zagórzu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.