Ks. Lombardi: w finansach nie jesteśmy lepsi

Ks. Lombardi: w finansach nie jesteśmy lepsi
(fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Pieniądz może służyć do wielu dobrych rzeczy i do realizacji wspaniałych projektów. Jednak jego użycie niesie ze sobą określone ryzyko, związane z brakiem roztropności czy nieuporządkowanym pragnieniem posiadania. Dlatego decyzję Stolicy Apostolskiej o podporządkowaniu się międzynarodowym normom przeciwdziałania przestępczości gospodarczej należy uznać za odważną i nowatorską.

Takiego zdania jest watykański rzecznik prasowy. W swoim cotygodniowym felietonie radiowym ks. Federico Lombardi SJ nawiązał do opublikowanego niedawno przez ekspertów Rady Europy raportu o postępach Watykanu w dziedzinie przejrzystości finansowej.

"To, że wspólnota międzynarodowa ustanawia zasady kontroli w trosce o dobro wspólne jest bardzo pozytywne, a wręcz niezbędne - stwierdził włoski jezuita. - To, że instytucje kościelne solidarnie i pokornie biorą udział w tym procesie jest słuszne i konieczne, bowiem nie ma żadnych podstaw sądzić, że są one lepsze od innych w dziedzinie kontroli. Co więcej, niekiedy wiara w dobre intencje może osłabić czujność.

Dyscyplina i dobre zarządzanie, przejrzystość rachunków i procedur, przestrzeganie prawa. Na wszystkich szczeblach, we wszystkich zakątkach świata i na wszystkich polach: pomocy charytatywnej, edukacji, ochrony zdrowia... Droga jest jeszcze długa i złożona dla wszystkich, także dla organizacji katolickich. Jest ona trudna w odmienności sytuacji, ale co do kierunku słuszna - w tym nie ma wątpliwości, biorąc pod uwagę, że jest ona wskazówką wiarygodności misji o charakterze duchowym i moralnym, czyli tego, co najważniejsze.

DEON.PL POLECA

Należy sobie życzyć, aby watykańskie doświadczenie z Moneyval było dobrym krokiem i dobrym przykładem dla całego Kościoła".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Lombardi: w finansach nie jesteśmy lepsi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.