Ks. Lombardi: watykańskie spotkanie zrodzi konkretne decyzje

Ks. Lombardi: watykańskie spotkanie zrodzi konkretne decyzje
(fot. EPA/ETTORE FERRARI)
KAI / sz

Zakończone dziś w Watykanie spotkanie przewodniczących episkopatów doprowadzi do konkretnych decyzji - zapowiedział moderator tego spotkania, ks. Federico Lombardi SJ. Zapowiedział m.in. papieski dokument na temat ochrony małoletnich w Kościele.

 

Oto tekst oświadczenia ks. Lombardiego w tłumaczeniu na język polski:

Usłyszeliśmy głosy ofiar strasznych zbrodni wykorzystywania seksualnego małoletnich popełnionych przez osoby duchowne. Serdecznie prosimy je o przebaczenie, podobnie jak wszystkich naszych braci i siostry, za uczynione zło i to czego nie dopełniliśmy.

Powrócimy do naszych diecezji i wspólnot w różnych częściach świata, mając głębsze zrozumienie tego strasznego zgorszenia i ran, jakie zadało ono ofiarom i całemu ludowi Bożemu. Przypominamy to, co św. Jan Paweł II powiedział już w 2002 roku, słowa, które wciąż są aktualne i wyrażają nasze zaangażowanie: "Ludzie muszą wiedzieć, że w kapłaństwie i życiu zakonnym nie ma miejsca dla osób, które mogłyby wyrządzić krzywdę młodzieży". Pragniemy, aby absolutnie wszystkie działania duszpasterskie Kościoła katolickiego i miejsca, w których się one odbywają były całkowicie bezpieczne dla małoletnich ze względu na szacunek dla ich godności oraz ich rozwój ludzki i duchowy.

DEON.PL POLECA


Odpowiedzialność, możliwość rozliczenia, przejrzystość - to słowa, które rozbrzmiewały w tych dniach, podczas których modliliśmy się, zastanawialiśmy się i dzieliliśmy naszymi doświadczeniami pod przewodnictwem Ojca Świętego, Franciszka. Zobowiązujemy się, aby przełożyć je na konkretne działania. Duch kolegialności i droga synodalna wspólnoty kościelnej dadzą nam wsparcie i zachętę do dalszego przezwyciężania skłonności do ukrywania spraw i faworyzowania instytucji względem osób, którym powinna ona służyć. W ten sposób możemy osiągnąć duchową i strukturalną odnowę, konieczną, aby wykorzenić z Kościoła każdą formę wykorzystywania nie tylko seksualnego, ale także nadużywania władzy i sumienia.

Ufamy, że z tego naszego spotkania wkrótce zrodzą się konkretne inicjatywy. W tym:

Nowe Motu Proprio Papieża "na temat ochrony małoletnich i osób szczególnie wrażliwych" w celu umocnienia zapobiegania i walki z nadużyciami ze strony Kurii Rzymskiej i Państwa Watykańskiego. Będzie ono towarzyszyło nowej ustawie Państwa Watykańskiego i wytycznym dla Wikariatu Państwa Watykańskiego na ten sam temat.

Kongregacja ds. Nauki Wiary opublikuje vademecum, które pomoże biskupom na całym świecie w zrozumieniu ich obowiązków i zadań.

Ponadto, w duchu komunii z Kościołem powszechnym, Papież wyraził zamiar stworzenia grupy zadaniowej (task force) osób kompetentnych do pomocy konferencjom biskupim i diecezjom, którym trudno jest stawić czoła problemom i podjąć inicjatywy na rzecz ochrony małoletnich.

W poniedziałek, 25 lutego, Komitet Organizacyjny spotka się z osobami odpowiedzialnymi Kurii Rzymskiej, które wzięły udział w tym spotkaniu, aby ustalić już dalsze prace niezbędne do kontynuowania propozycji i pomysłów podjętych w tych dniach, zgodnie z życzeniem Ojca Świętego.

Te pierwsze kroki są zachęcającymi znakami, które będą nam towarzyszyć w naszej misji głoszenia Ewangelii i służenia wszystkim dzieciom na całym świecie, czując się solidarnymi ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, którzy chcą zlikwidować wszelkie formy przemocy i wykorzystywania małoletnich.

Ks. Lombardi: watykańskie spotkanie zrodzi konkretne decyzje - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ks. Lombardi: watykańskie spotkanie zrodzi konkretne decyzje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.