Ks. Préaux: sposobem na klerykalizm jest chrystocentryzm

Ks. Préaux: sposobem na klerykalizm jest chrystocentryzm
(fot. www.communautesaintmartin.org)
Krzysztof Bronk / KAI / kk

Wielkim zagrożeniem dla kapłanów jest dziś aktywizm. Ksiądz, który sam nie potrafi odpoczywać, męczy innych – uważa ks. Paul Préaux, przełożony generalny Wspólnoty św. Marcina.

Założona w 1976 r. wspólnota zrzesza kapłanów, którzy służą zazwyczaj na parafii. Na mapie Kościoła we Francji wyróżnia się ona nie tylko dość tradycyjnym rozumieniem posługi kapłańskiej, ale również rzadkim w tym kraju dynamizmem powołaniowym. Co roku wstępuje do jej seminarium około 20 nowych alumnów.

Dociekając przyczyn tego dynamizmu, dziennik "La Croix" rozmawiał z przełożonym tego zgromadzenia. Ks. Préaux potwierdził, że ważne jest dla nich właśnie życie wspólnotowe kapłanów. Zauważył, że w przeszłości nowi księża stopniowo wchodzili w duszpasterstwo. Zostawali najpierw wikarymi w małej parafii, potem w większej itd. Dziś ze względu na kryzys powołań niejednokrotnie zaraz po święceniach zostają proboszczami wielkich parafii. To grozi szybkim wypaleniem.

Ks. Préaux potwierdził, że w takiej sytuacji niezbędna jest współodpowiedzialność świeckich i duchowieństwa, jednakże bez zeświecczania księży i bez klerykalizacji świeckich. Dodał on zarazem, że najlepszym sposobem na klerykalizm jest dbanie o właściwy chrystocentryzm. W ten sposób nie stawiamy w centrum samych siebie i wystrzegamy się klerykalizmu – dodał przełożony Wspólnoty św. Marcina.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gian Franco Svidercoschi

Kościół. Świętość i grzech. Nadzwyczajne dobro i odwieczne zło.

Od starożytności chrześcijaństwo zmaga się z dwoma demonami: klerykalizmem i pedofilią. Ten piekielny związek, który wyrządził wiele krzywd, został rozbity całkiem niedawno. A towarzyszyło temu wielkie...

Skomentuj artykuł

Ks. Préaux: sposobem na klerykalizm jest chrystocentryzm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.