Ks. prof. Heller doktorem honoris causa

KAI / drr

W Poznaniu 18 listopada odbyła się uroczystość nadania ks. prof. Michałowi Hellerowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ten sposób senat tej uczelni wyraził swoje uznanie dla osiągnięć naukowych i osobowości tego filozofa, kosmologa i teologa, zaliczanego do grona wybitnych przedstawicieli międzynarodowego środowiska naukowego.

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nadano ks. prof. Hellerowi na podstawie formalnej decyzji, jaką podjął senat tej uczelni 30 czerwca 2010 r. - Decyzja ta jest wyrazem najwyższego uznania dla dokonań badawczych i pracy Księdza Profesora dla dobra polskiej nauki – wyjaśnił w swoim przemówieniu prof. Grzegorz Skrzypczak, rektor tej uczelni przypominając o tym, że dorobek naukowy prof. Hellera obejmuje ponad 900 pozycji naukowych.

W uroczystości nadania tej najwyższej godności akademickiej wzięli udział m.in. metropolita poznański Stanisław Gądecki, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak, członkowie senatu Uniwersytetu Przyrodniczego, przedstawiciele władz innych uczelni oraz władz państwowych, rodzina i przyjaciele ks. prof. Hellera.

Podczas uroczystości prof. Grzegorz Skrzypczak przypomniał też, że w tym roku przypada 110. rocznica założenia przez hrabiego Augusta Cieszkowskiego, patrona Uniwersytetu Przyrodniczego, Wyższej Szkoły Rolniczej w Żabikowie, z której się ta uczelnia wywodzi.

Tym samym, jak zauważył rektor, włączenie ks. prof. Hellera do grona najwybitniejszych postaci związanych z tą uczelnią „podkreśla swoisty splot dziejów, w którym historia zatacza koło, od filozofii czynu Augusta Cieszkowskiego, po filozofię przyrody ks. prof. Michała Hellera”.

+ Cieszymy się, że do grona osób szczególnie związanych z naszą uczelnią dołącza dziś człowiek tak wielkiego formatu, który potrafi łączyć różne nurty nauki wytwarzając między nimi język porozumienia – przyznał rektor Uniwersytetu Przyrodniczego.

- Swoją pracą stawia pytania: czym jest wszechświat, czym jest życie, czym jest czas i jak uchwycić przemijanie? - przypomniał prof. Kozłowski. Dodał też, że ks. prof. Heller jest wzorem uczonego współpracującego z przedstawicielami nauki z całego świata, czego dowodem są jego wspólne publikacje z wieloma znakomitościami. - Przez pryzmat publikacji można nazwać ks. prof. Hellera tytanem pracy - stwierdził promotor.

Jako wyraz wdzięczności za nadanie godności doktora honoris causa, ks. prof. Heller, jak sam przyznał, zadedykował władzom Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wygłoszony podczas uroczystości wykład „Wszechświat – środowisko życia”.

Ks. prof. Michał Heller urodził się w 1936 r. w Tarnowie. W 1953 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W 1959 r. uzyskał stopień magistra teologii na KUL. W 1960 r. rozpoczął studia z filozofii przyrody na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej na tej samej uczelni, które ukończył w 1965 r.

Wkrótce po tym został mianowany prefektem i wykładowcą filozofii przyrody w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Jednocześnie przygotowywał rozprawę doktorską z kosmologii relatywistycznej. Tytuł doktora uzyskał na macierzystej uczelni w Lublinie w 1966 r. Habilitował sie trzy lata później. W 1985 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego PAT w Krakowie, a w 1990 r. tytuł profesora zwyczajnego.

Ks. prof. Heller stworzył Krakowską Grupę Kosmologiczną, w której pracach udział brało wielu młodych fizyków i astronomów. W ostatnich latach jest coraz mocniej związany z warszawskimi matematykami. Od 1981 r. jest członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo, a w 1991 r. został wybrany członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk w Rzymie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, przede wszystkim Nagrody Templetona (2008 r.), zwanej powszechnie „teologicznym Noblem” przyznawanej za szczególne zasługi w łączeniu religii z nauką.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Heller doktorem honoris causa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.