Ks. prof. Michał Czajkowski i Urszula Antosz-Rekucka laureatami Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała

Ks. Stanisław Musiał SJ (fot. Listy ks. Stanisława Musiała do rodziny, Wydawnictwo WAM)
KAI / pk

Ks. prof. Michał Czajkowski, jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce, oraz Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej, zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała, przyznawanej od dziesięciu lat osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego.

Wyróżnienia zostaną wręczone 2 marca w Krakowie.

Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość oraz za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Ks. prof. Michał Czajkowski to wybitny teolog, biblista, głęboko zaangażowany w działalność ekumeniczną, jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce. Był współzałożycielem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W przeszłości zasiadał też w Komitecie Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem i Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, był także członkiem władz Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów. Osoby prowadzące dialog chrześcijańsko-żydowski w Polsce wiele zawdzięczają jego odważnej publicystyce i książkom takim jak: "Lud Przymierza", "Co nas łączy? ABC relacji chrześcijańsko-żydowskich" czy "Nowy Testament a judaizm". Niedawno ukazała się książka zbierająca jego teksty dotyczące Żydów i relacji z judaizmem pt. "Czy Żydzi mają diabła za ojca? Przyczynki do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego" (trzy tomy, łącznie ponad 1100 stron). Zdaniem członków Klubu "Przymierze", którzy nominowali go do Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała, niewielu jest w Polsce księży, którzy z taką determinacją mówią o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa i o tym, że antysemityzm jest grzechem.

DEON.PL POLECA

Urszula Antosz-Rekucka jest katechetką w Mszanie Dolnej. W swojej pracy z uczniami wiele uwagi poświęca kształtowaniu postawy dialogu i podejmuje liczne inicjatywy upamiętniające społeczność mszańskich Żydów wymordowaną podczas Holocaustu. O kulturze i historii żydowskich mieszkańców tego rejonu opowiada na różne sposoby, m.in. poprzez działania teatralne, organizację obchodów rocznicowych czy opiekę nad zbiorowymi mogiłami żydowskimi. Była też koordynatorką polsko-izraelskiego projektu, dzięki któremu grupy młodzieży z Polski i Izraela mogły się spotkać, poznać i pokonać dzielące je bariery.

To dzięki jej inicjatywie w 2012 ostatnią drogę mszańskich Żydów oficjalnie nazwano Aleją Pamięci Ofiar Holokaustu. Urszula Antosz-Rekucka pisze teksty do lokalnych gazet i portali, jest aktywna w mediach społecznościowych, a w pracy z młodzieżą kładzie nacisk na relacje chrześcijańsko-żydowskie, przybliżanie kultury żydowskiej i tematyki Zagłady. Pomimo działania w trudnym środowisku, gdzie jej inicjatywy nie zawsze spotykają się z aprobatą, od lat konsekwentnie podejmuje trud przywracania pamięci.

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała została ustanowiona przez krakowskie stowarzyszenie Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", a jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. W skład Kapituły Nagrody, której przewodniczy Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wchodzą przedstawiciele wiodących krakowskich instytucji i środowisk, w tym żydowskiej i chrześcijańskiej społeczności Krakowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Michał Czajkowski i Urszula Antosz-Rekucka laureatami Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała
Komentarze (7)
7 lutego 2018, 22:29
Pani UAR ma racje - to wstyd, że Deon (KAI) nie odpuscił, pomijając fragment z oficjalnego komunikatu i dodając od siebie  te slowa o wspolpracy z UB... Tak wypuszcza sie demony z puszki Pandory. I po co?
JA
Jan Antoni
7 lutego 2018, 20:19
Ksiądz Michał Czajkowski nie ma moralnego prawa do ubiegania się o jakiekolwiek zaszczyty: kościelne lub świeckie. Przebaczenie to jedno, pokuta - drugie. To samo dotyczy np. abp. Paetza.
7 lutego 2018, 21:00
A kim ty jesteś ,żeby na kogoś nakładać pokutę i to taką na całe życie?
U
Urszula
8 lutego 2018, 00:31
Drogi panie, ks.Czajkowski nie ubiegał się o tę nagrodę - gdyby pan zadał sobie nieco trudu, wiedziałby pan, że to nie laureat występuje o jej przyznanie, a o wyborze laureatów decyduje kapituła pod przewodnictwem rektora UJ. To się kwalifikouje zatem jako pomówienie, a taki grzech w pierwotnym Kościele był równoznaczny z zabójstwem - oskarżanie i odbieranie zasług to funkcja szatana wg Apokalipsy
U
Urszula
7 lutego 2018, 20:05
Tak się tylko zastanawiam, czy to odpowiedni moment, by przypominać o smutnej karcie "współpracy" ks.Michała z SB - publicznie przeprosił, przyznał się, niewielu się na to zdobyło. Odsunął się, odpokutował. Ma wielkie, niezaprzeczalne zasługu dla dialogu i pamięci. Nagroda to okazja do gratulacji, a nie wypominania grzechów młodiści. Ja, jako współlaureatka, jestem dumna, że otrzymuje tę nagrodę w towarzysttwie ks.Czajkowskiego. Trochę smutne, że właśnie deon nie odpuścił....
7 lutego 2018, 20:58
Przyznaję,że i mnie się zrobiło jakoś nieswojo , no bo dokąd będzie się to mu wypominać.
WDR .
7 lutego 2018, 23:12
Skoro wzięła Pani trwającą blisko 30 lat spółpracę w cudzysłów to jest to jak najbardziej konieczne.