Ks. prof. Wierzbicki: słowo "dziękuję" dla trybunału było ze wszech miar niewłaściwe

Ks. prof. Wierzbicki: słowo "dziękuję" dla trybunału było ze wszech miar niewłaściwe
(fot. youtube.com)
1 miesiąc temu
tokfm.pl / ps

"Co dziś mamy? Wielkie protesty w kościołach. Czy tego chcieliśmy? Nie i też mi się nie podobają, ale od pasterza Kościoła jak abp Gądecki oczekiwałbym więcej wyobraźni społecznej, empatii i ogarnięcia powagi problemu" - powiedział ks. prof. Alfred Wierzbicki.

Ksiądz prof. Alfred Wierzbicki na antenie TOK FM skomentował wyrok TK w sprawie aborcji. Powiedział, że jest on "niedobry". Wyjaśnił, że w tzw. kompromisie aborcyjnym widać pewną mądrość prawodawcy, który "rozgraniczył sytuacje graniczne, gdzie prawo nie może zastąpić ludzkiego sumienia" – czytamy na tokfm.pl. Duchowny podkreślił, że jest za ochroną życia, jednak nie może ona być wymuszana prawem. Powiedział, że nie można kształtować sumienia innych ludzi.

„Jako ksiądz i mężczyzna powinienem wypowiadać się w dalszym szeregu na ten temat. Powinny najpierw mówić kobiety, które znają swoje przeżycia. I niepokoi mnie, że wśród duchownych jest tak mało gotowości i wrażliwości na usłyszenie tego głosu” – stwierdził.

Ks. Wierzbicki odniósł się także do reakcji części kościelnych hierarchów po ogłoszeniu wyroku TK, w tym szefa KEP Stanisława Gądeckiego czy abp. Marka Jędraszewskiego. Powiedział, że nie powinniśmy utożsamiać kościoła z hierarchią, bo hierarchowie na ogół nie odczytują rzeczywistości.

Stwierdził także, że podziękowania biskupów dla TK były zbyt pochopne. „Co dziś mamy? Wielkie protesty w kościołach. Czy tego chcieliśmy? Nie i też mi się nie podobają, ale od pasterza Kościoła jak abp Gądecki oczekiwałbym więcej wyobraźni społecznej, empatii i ogarnięcia powagi problemu. Słowo "dziękuję" dla trybunału było ze wszech miar niewłaściwe, pochopne i jak widać szkodliwe” - ocenił na antenie TOK FM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
23,94 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Wierzbicki: słowo "dziękuję" dla trybunału było ze wszech miar niewłaściwe
Komentarze (8)
RO
Radosław Olesiński
30 października 2020, 14:21
Kolejny ksiądz modernista, tyle że z tytułem profesora. Co tam dekalog, co tam tradycja - ważna jest empatia wobec tańczącej na protestach młodzieży wykrzykującej w refrenie ***** *** i mającej w nosie, to że starsi zapłacą życiem za ich protest w czasie pandemii. Tak przeciwna lewacka strona wykazuje się daleko idącą empatią, ze szczególnym uwzględnieniem nienarodzonych - których życie jest określane nazwą "wybór".
AS
~Andrzej Subdaszewski
29 października 2020, 13:55
Nie rozumiem. Czy z nauki Jezusa wynika, że mamy zawierać kompromisy? Czy my katolicy mamy aprobować w tygodniu zabijanie dzieci, a w niedzielę stanąć przed ołtarzem i powiedzieć, Boże jestem dzisiaj fajny. Jezu przyszedłem tutaj po Twoje ciało, bo tak wypada. Stosunek Kościoła do aborcji, jest niezmienny od lat i nie jest to wynik ugody zawartej pomiędzy ludźmi. Jest to wynik przemyśleń nad tym co przekazał nam Jezus. Może dla przypodobania się garstce ludzi zaczniemy analizować nasze podejście do grzechu, jesteśmy ludźmi XXI wieku, jesteśmy rozumniejsi niż nasi przodkowie w X wieku, dostosujmy je do współczesności - rozwody - nie ma problemu, kazirodztwo dlaczego by nie, cudzołóstwo ale o co chodzi, kradzież - każdy kradnie, zepchnąć kulawego ze schodów, wolno szedł, podłożyć ślepemu nogę - będzie śmiesznie. Taki ma być kościół? A może w tym tkwi problem Kościoła, że stał się dla wielu ludzi zbyt nowatorski?
AG
Adam Gancarz
27 października 2020, 19:54
Pierwszy się do rodzenia Gądecki poderwał.
TS
~Tomasz Szczeciński
27 października 2020, 18:14
Gdzie moj komentarz?
PS
~Piotr Socha
27 października 2020, 15:59
Tego nie dało się czytać i słuchać wczorajszej wypowiedzi KS. Wierzbickiego w Tvn24. Teksty: Jestem za życiem, ale... Będę przepraszał za mój Kościół, przerwał bym Mszę itp...porazka
TS
~Tomasz Szczeciński
27 października 2020, 14:58
Ks. Wierzbicki! Zapomnial ksiadz o 5 NIE ZABIJAJ? I o dekalogu danym nam ludziom przez BOGA! Ani slowa w ksiedza wypowiedzi o tym nic nie ma! Brawa dla TK bo postapil ZGODNIE Z POLSKĄ KONSTYTUCJĄ I ZGODZIE Z MORALNOŚCIĄ! Aborcja to zabójstwo dziecka w straszliwych meczarniach! Ks. Wierzbicki odejć z kaplanstwa! Bo je wypaczasz!
WR
~Waldemar Rafalski
27 października 2020, 13:56
Kościół wg. Ks. Prof. Wierzbickiego powinien po prostu "unikać protestów" - tak? Czy jest lepsza ilustracja soli, która utraciła smak?
JK
~Jan Kowalski
27 października 2020, 13:32
Abp Gądecki zna świat wyłącznie z relacji wykreowanych przez TVP trudno się więc dziwić, że jest aż tak oderwany od rzeczywistości. Powinien jak najszybciej ustąpić nim narobi jeszcze większe szkody.

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Wierzbicki: słowo "dziękuję" dla trybunału było ze wszech miar niewłaściwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.