Ks. Strzelczyk o sprawie Pawła M.: teologiczne odwrócenie hierarchii

Ks. Strzelczyk o sprawie Pawła M.: teologiczne odwrócenie hierarchii
Ks. Grzegorz Strzelczyk (fot. Michał Lewandowski)
Blog ks. Grzegorza Strzelczyka / mk

Ks. Grzegorz Strzelczyk odniósł się do raportu na temat działalności dominikanina Pawła M., zwracając uwagę na istotę błędów teologicznych, jakich dopuścił się zakonnik. "W mojej ocenie jest nim błędne podejście do źródeł teologicznych, polegające na odwróceniu ich hierarchii" - pisze ks. Strzelczyk na swoim blogu.

"W części teologicznej raportu wskazane są przykłady aberracji teologicznych Pawła M. OP. (...) W mojej ocenie jest nim błędne podejście do źródeł teologicznych polegające na odwróceniu ich hierarchii" - pisze ks. Strzelczyk, doktor teologii dogmatycznej.

DEON.PL POLECA
Jego zdaniem Paweł M. posługiwał się złą teologią, bowiem "w miejsce źródeł natchnionych (księgi Pisma Świętego) i nieomylnych (dogmaty), które powinny być punktem wyjścia i kryterium interpretacji wszystkich innych, wstawione zostaje indywidualne doświadczenie duchowe. To, co jawi się w przeżyciu uznanym za duchowe (także własnym!) staje się wprost źródłem decydującym i kryterium interpretacji innych źródeł, w tym Pisma i dogmatu. Poszczególne błędy wskazane w raporcie są prostymi konsekwencjami tego odwrócenia".

Ks. Strzelczyk przestrzega, że nie jest to odosobnione zjawisko w polskim Kościele. "Niestety z ignorowaniem hierarchii źródeł teologicznych mamy obecnie w Kościele w Polsce do czynienia nader często (poczynając od części pobożności ludowej karmionej "objawieniami", po niektóre środowiska związane z nurtem charyzmatycznym). To jest groźne" - ostrzega. I wskazuje na przyczynę tych problemów, którą - według niego - jest "jakość nauczania hermeneutyki teologicznej w czasie studiów teologicznych (chodzi zwłaszcza o praktyczną umiejętność stosowania jej zasad)".

Cały wpis ks. Grzegorz Strzelczyka znajduje się na jego blogu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Czy Bóg zawsze jest dostępny i na nas czeka? Czy grzech przeszkadza w modlitwie? Co w sytuacji, gdy nie potrafię być szczery ze sobą i Bogiem? Czy można tęsknić za kimś, kogo nigdy się nie...

Skomentuj artykuł

Ks. Strzelczyk o sprawie Pawła M.: teologiczne odwrócenie hierarchii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.