Ks. Strzelczyk: Biada nam, jeżeli nie będziemy reagować na krzywdę

Ks. Strzelczyk: Biada nam, jeżeli nie będziemy reagować na krzywdę
Ks. Grzegorz Strzelczyk (fot. YouTube)

- Teraz boleśnie odkrywamy, że część naszych przełożonych chroniła wizerunek instytucji kosztem lekceważenia cierpienia ofiar. Ale musimy się z tym zmierzyć - mówił ks. Grzegorz Strzelczyk podczas homilii.

Ks. Strzelczyk jest członkiem zarządu Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, powołanej do niesienie pomocy ofiarom przestępstw seksualnych w Kościele. W niedzielnej homilii, wygłoszonej w kościele św. Maksymilian Kolbego w Tychach, gdzie jest proboszczem, ks. Strzelczyk nawiązał do komunikatu dotyczącego stwierdzenia zaniedbań abp. Wiktora Skworca w sprawach dotyczących przestępstw seksualnych podległych mu księży.

- Moi drodzy, powiedziałem już w życiu wiele kazań, ale nigdy nie byłem jeszcze w sytuacji, w której nie wiem, co powiedzieć - stwierdził na początku ks. Strzelczyk. - Od marca to już  ósmy przypadek dotyczący stwierdzenia zaniedbań polskich biskupów w sprawach dotyczących przestępstw seksualnych - kontynuował.

Odnosząc się do sformułowań zawartych w komunikatach dotyczących biskupów, zwrócił uwagę na występujące w nich słowo "zaniedbanie". - I tak myślę, że w tych okrągłych słowach oficjalnych komunikatów ono strasznie wybrzmiewa. Bo to jest takie niewinne. Jak mówimy o zaniedbaniach w kwestii spraw związanych z wykorzystaniem seksualnym, to każde zaniedbanie przełożonego oznacza straszliwą krzywdę jakiejś osoby - wskazał ks. Strzelczyk.

DEON.PL POLECA

- Dożyliśmy czasów, kiedy kolejni z następców apostołów okazali się być, delikatnie mówiąc, nieperfekcyjni w wykonywaniu swojego urzędu - mówił, a nawiązując do niedzielnej ewangelii, w której Jezus rozsyła apostołów, ks. Strzelczyk zwrócił uwagę, że mocno mu się rzuciły w oczy słowa, że „oni idą i mają niczego ze sobą nie zabierać. Jedyne co mają, to swój własny autorytet, swoją własną godność”.

- Zdaje się, że jako wspólnota uczniów Jezusa, przez te 2000 lat obrośliśmy w instytucje, zaczęliśmy mieć dużo do stracenia. I zapomnieliśmy o tym, że nie mamy nic cenniejszego niż wiarygodność opartą  na tym, że jesteśmy konsekwentnie uczciwi. Nie mamy nic innego. Jeżeli chcemy opowiadać Ewangelię, mamy tylko naszą własną uczciwość - podkreślał ks. Strzelczyk. - I teraz boleśnie odkrywamy, że część naszych przełożonych chroniła wizerunek instytucji kosztem lekceważenia cierpienia ofiar. Nie macie pojęcia, jak mi jest głupio o tym mówić. Ale musimy się z tym zmierzyć.

Cała homilia ks. Grzegorza Strzelczyka dostępna jest tu.

Proboszcz z Tychów wskazał w swojej homilii: - Ewangelia mówi jasno, że mamy się troszczyć się o tych, którzy się źle mają. To jest nasz pierwszy obowiązek - reagować na krzywdę, gdziekolwiek się dzieje i ktokolwiek jest sprawcą. Jeżeli nie potrafimy się zatroszczyć w Kościele o tych, którzy cierpią, może to lepiej zamknąć. Biada nam, jeżeli nie będziemy reagować na krzywdę, której jesteśmy świadkami - obojętnie jaką by miała formę.

- Biada nam też, jeżeli po błędach, które nam się zdarzą, nie będziemy umieli wziąć odpowiedzialności, przyznać się do nich i poprosić o przebaczanie. To dotyczy wszystkich wymiarów naszego życia. Bo Pan Jezus upomni się o tych najmniejszych, którzy potrzebowali naszej pomocy, upomni się na sądzie - powiedział na zakończenie.

Ks. dr Grzegorz Strzelczyk jest prezbiterem w archidiecezji katowickiej, wybitnym teologiem, dogmatykiem i chrystologiem, autorem m.in. książek "Kościół. Niełatwa miłość", "(Nie)dostępność Boga" oraz "Wolność, wiara, Bóg".

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Ks. Strzelczyk: Biada nam, jeżeli nie będziemy reagować na krzywdę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.