Ksiądz-maratończyk na misjach w Zambii

KAI / pk

Posłanie na misje ks. Piotra Popisa, duszpasterza i maratończyka, miało miejsce w niedzielę w radomskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Turzyński. Pochodzący z Kozienic ks. Popis rozpocznie pracę w Zambii.

- Dzisiaj chcemy powiedzieć ks. Piotrowi i przez niego wszystkim naszym misjonarzom, że o nich pamiętamy, że modlimy się, że są cudownym owocem naszego Kościoła i nie chcemy ich nigdy zostawić samych. Zobowiązujemy się do pomocy - mówił w homilii bp Piotr Turzyński.

Nowy misjonarz diecezji radomskiej przyznał, że podchodzi do nowej drogi z odwagą ale i lękiem. - Nie ukrywam, że chciałbym być już na misjach. Są to ważne chwile w moim życiu. Czy była to dobra decyzja? Wszystko okaże się na miejscu, na misjach. Czasami w nocy nie sypiam, bo wszystko przeżywam. Mam odwagę maratończyka, ale są też obawy. Wszystko zawierzam Bogu - powiedział ks. Popis.

Misjonarza żegnał przyjaciel biegowy prezes Stowarzyszenia Biegiem Radom Tadeusz Kraska. - Będzie nam brakowało przyjaciela. To jego decyzja, ale śmiała i godna podkreślenia - powiedział.

Ks. Popis będzie posługiwał w Mukambe w diecezji Kabwe, tej samej, w której pracuje pochodzący z diecezji radomskiej ks. Grzegorz Zbroszczyk. Uda się tam w styczniu przyszłego roku z ks. Pawłem Markiem z diecezji sandomierskiej. Wcześniej 16 lipca wylatuje do Anglii na kurs języka angielskiego.

- Diecezja Kabwe to diecezja bardzo piękna, Kościół czekający na nowych kapłanów - zauważył sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i św. Piotra Apostoła ks. Maciej Będziński. - Pracuje tam 16 Polaków misjonarzy - dodał ks. Będziński.

Ks. Piotr Popis pochodzi z Kozienic. Święcenia kapłańskie przyjął w 1996 roku. Pracował w parafiach: Chrystusa Króla na radomskim Gołębiowie, św. Trójcy w Białobrzegach i Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku - Kamiennej. Ostatnie sześć lat był wikariuszem parafii św. Barbary w Pionkach. Współorganizował tam imprezę biegową Grand Prix Pionek. Wymyślił też i poprowadził trzy pielgrzymki biegowe z Radomia na Jasną Górę.

Ma na koncie liczne sukcesy biegowe, w tym maratońskie. Kolejne wyzwanie w tej kwestii to przebiec maraton w czasie poniżej 3 godzin. Zawsze podkreśla jednak, że bieganie jest przy okazji, przede wszystkim jest kapłanem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ksiądz-maratończyk na misjach w Zambii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.