"Ksiądz od bandytów": moim wzorem jest papież Franciszek

"Ksiądz od bandytów": moim wzorem jest papież Franciszek
(fot. youtube.com/lavie)
KAI / sz

Dla słynnego francuskiego duszpasterza trudnej młodzieży, ks. Guy Gilberta, wzorem do naśladowania jest papież.

Franciszek jest pierwszym papieżem, który "żebraków i bezdomnych na placu św. Piotra nie tylko błogosławi, ale na ich użytek wystawił też prysznice i toalety, powiedział 81-letni kapłan 16 sierpnia w rozmowie z niemieckim portalem katholisch.de w Bonn. Zdaniem ks. Gilberta papież jest osobą, która o miłosierdziu i miłości nie tylko mówi, ale także pokazuje, jak je można wprowadzać w życie.

Ks. Guy Gilbert, nazywany też "księdzem od bandytów" podkreślił, że wiara jest dla niego bardzo ważna. "Nie mając głębokiej wiary nie mógłbym niczego zrobić", stwierdził duchowny, który każdego wieczoru sprawuje nabożeństwo w swojej wiejskiej zagrodzie, gdzie opiekuje się młodzieżą. Wśród tych młodych ludzi są także muzułmanie, prawosławni i protestanci. "Dla mnie jest ważne, żeby każdy zachował swoją wiarę", wyjawił kapłan.

Ks. Gilbert pochodzi z robotniczej rodziny, jest jednym z piętnaściorga rodzeństwa. Jako alumn odbył służbę wojskową w czasie wojny w Algierii. Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w Blidzie, w północnej Algierii.

Charyzmatyczny kapłan francuski nosi długie włosy i skórzaną kurtkę z ćwiekami, ma wieloletnie doświadczenie pracy z młodymi "rockowcami". Z dziećmi ulicy, narkomanami i nieletnimi przestępcami pracuje od niemal 50 lat.

W Prowansji na południu Francji zagospodarował zniszczone gospodarstwo rolne na "Owczarnię" - ośrodek dla trudnej młodzieży, która poprzez pracę uczestniczy w programie resocjalizacji. Szczególny rozgłos przyniósł mu fakt, że w kwietniu 2003 r. przygotowywał do ślubu najmłodszego syna belgijskiej pary królewskiej, księcia Wawrzyńca i jego narzeczoną Claire Coombs oraz został zaproszony do wygłoszenia kazania podczas ich zaślubin. W tym samym roku budził zainteresowanie podczas pierwszej misji wielkich miast zorganizowanej w Wiedniu. Natomiast w 2007 r. ten niezwykły kapłan był członkiem grupy osób towarzyszących prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy’emu podczas wizyty w Watykanie.

Wtedy to Benedykt XVI dłuższy czas rozmawiał z "księdzem rockowców". A w 2015 r., z okazji 80. urodzin, przyjął go na audiencji papież Franciszek.

Ks. Gilbert wydał 35 książek, w tym kilka także w języku polskim, m.in. "Ksiądz wśród bandziorów", "Dealer miłości" i "Krzyk młodych". Do polityków swego kraju apeluje przy różnych okazjach, aby wsłuchali się w krzyk młodzieży.

- Nadeszła już pora, aby się zjednoczyć i dołożyć wszelkich sił w poszukiwaniu rozwiązania problemów przedmieść - pisał kilka lat temu ks. Gilbert na łamach katolickiego dziennika "La Croix".

Kapłan zwracał uwagę, że zarysowuje się niebezpieczna tendencja. Nawet już 13-latkowie mówią mu, że są zdesperowani i nie mają już nic do stracenia. Państwo natomiast stopniowo wycofywało się ze swoich zadań; przestała istnieć funkcja "dzielnicowego" policjanta, a na przedmieściach wielkich miast nie jest prowadzona praca prewencyjna z miejscową młodzieżą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Kociołek

Usuń z drogi znaki zawracania

Postanowiłem napisać o wszystkim, co wydarzyło się w moim życiu, bo fakt, że mogę to robić, jest dowodem, że warto walczyć do końca.

Nieważne, od czego zaczynasz. Nie czekaj, marzenia nie spełnią...

Skomentuj artykuł

"Ksiądz od bandytów": moim wzorem jest papież Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.