Ksiądz, z którego Franciszek zdjął karę nałożoną przez Jana Pawła II, koncelebrował mszę. Pierwszy raz od 35 lat!

Ksiądz, z którego Franciszek zdjął karę nałożoną przez Jana Pawła II, koncelebrował mszę. Pierwszy raz od 35 lat!
(fot. Twitter.com / vaticannews.it)
PAP / sz

Zrehabilitowany przez papieża Franciszka ksiądz z Nikaragui Ernesto Cardenal, zawieszony przez Jana Pawła II za pracę w rządzie kraju, po 35 latach koncelebrował mszę w szpitalu w Managui. Zdjęcie 94-letniego kapłana opublikował oficjalny portal Watykanu.

Watykan potwierdził wcześniejsze doniesienia o decyzji papieża o całkowitym cofnięciu kary suspendowania nałożonej na kapłana - promotora teologii wyzwolenia za aktywność polityczną. W latach 70. był on ministrem kultury w rządzie Daniela Ortegi, a potem porzucił wszelką działalność polityczną.

Obecnie w ciężkim stanie przebywa w szpitalu, gdzie otrzymał błogosławieństwo od papieża, udzielone mu przez nuncjusza apostolskiego w Nikaragui arcybiskupa Waldemara Sommertaga 35 lat po tym, gdy został zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej - podał w poniedziałek portal Vatican News.

Franciszek zmienił decyzję Jana Pawła II i cofnął karę kościelną sprzed 35 lat<<

Pierwszy o "rehabilitacji" księdza Ernesto Cardenala poinformował w niedzielę hiszpański dziennik "El Pais".

DEON.PL POLECA

Franciszek wystosował list do Cardenala, a w szpitalu odwiedził go biskup pomocniczy tamtejszej archidiecezji Silvio Jose Baez. Biskup przykląkł przed łóżkiem sędziwego Cardenala i - jak zrelacjonował potem na Twitterze - poprosił go o błogosławieństwo "jako kapłana Kościoła katolickiego". Madrycka gazeta opublikowała zdjęcie z tego spotkania.

Ta wizyta - zaznaczył dziennik - to gest "symboliczny", stanowiący bezpośrednie nawiązanie do zdarzenia, jakie miało miejsce w 1983 roku na płycie lotniska w stolicy Nikaragui.

Gdy Ernesto Cardenal - poeta i wtedy minister kultury w pierwszym rządzie Ortegi - przykląkł przed Janem Pawłem II, by ucałować jego pierścień, papież odsunął dłoń i powiedział: "Najpierw ksiądz musi pojednać się z Kościołem katolickim". Stolica Apostolska nie tolerowała bezpośredniego udziału duchownych w działalności rządowej. W ówczesnym rządzie Nikaragui było ich trzech.

Rok po zdarzeniu na lotnisku Jan Paweł II zawiesił Cardenala w pełnieniu posługi kapłańskiej. Potem Cardenal, prowadzący życie kontemplacyjne, stał się ostrym krytykiem Daniela Ortegi, który powrócił do władzy w 2007 roku; Cardenal twierdził, że jest prześladowany.

Pojednanie nikaraguańskiego duchownego z Kościołem nastąpiło obecnie, wraz z listem papieża Franciszka. Włoski dziennik "La Repubblica" przypomniał w poniedziałek, że zawieszony kapłan od wyboru obecnego papieża w 2013 roku mówił, że "utożsamia się" z nim. "Teraz z ulgą przyjął list z Watykanu" - dodała gazeta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Ksiądz, z którego Franciszek zdjął karę nałożoną przez Jana Pawła II, koncelebrował mszę. Pierwszy raz od 35 lat!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.