[PILNE] Prominentny arcybiskup zostaje wydalony ze stanu kapłańskiego na mocy decyzji papieża

[PILNE] Prominentny arcybiskup zostaje wydalony ze stanu kapłańskiego na mocy decyzji papieża
(fot. deon.pl)
2 lata temu

Powodem wymierzenia jednej z najcięższych kościelnych kar jest skandal pedofilski z udziałem byłego kardynała.

Papież Franciszek i Kongregacja Nauki Wiary zadecydowały, że Theodore McCarrick, były kardynał i arcybiskup-emeryt Waszyngtonu, zostanie przeniesiony do stanu świeckiego.
Decyzja ta została podjęta po procesie przeprowadzonym przez Kongregację, która uznała McCarricka za winnego "nagabywania w sakramencie spowiedzi oraz popełnienia grzechów przeciwko szóstemu przykazaniu z nieletnimi i dorosłymi,  z czynnikiem obciążającym wykorzystywania władzy" podaje komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostloskiej.
W związku z powyższym McCarrickowi została wymierzona jedna z najwyższych kościelnych kar - wydalenie ze stanu kapłańskiego. Znana jest również jako "przeniesienie do stanu świeckiego", laicyzacja, a niektórzy mylą ją z suspensą. Czym dokładnie jest - wyjaśniamy tutaj.
Jak podaje KAI w dniu 13 lutego 2019 r. Sesja Zwyczajna (Feria IV) Kongregacji Nauki Wiary rozważyła odwołanie od tej decyzji. Po przeanalizowaniu argumentów Sesja zwyczajna potwierdziła dekret Kongresu. Decyzja ta została doręczona Theodore'owi McCarrickowi w dniu 15 lutego 2019 r. Ojciec Święty uznał definitywny charakter tej decyzji podjętej zgodnie z prawem, czyniąc ją res iudicata (tj. nie przyznając prawa do dalszego odwołania). Catholic News Agency próbowało skontaktować się z adwokatem McCarricka, lecz póki co się to nie udało.
88. letni Theodore McCarrick jest pierwszym w dziejach byłym kardynałem pozbawionym nie tylko purpury, ale także stanu duchownego.
Były arcybiskup Waszyngtonu został oskarżony o molestowanie nieletnich mężczyzn przed 45 laty, gdy był kapłanem diecezji nowojorskiej. Obecnie pojawiły się nowe oskarżenia dotyczące molestowania kleryków w latach osiemdziesiątych.
McCarrick przebywa obecnie w kapucyńskim klasztorze św. Fidelisa w Wiktorii w stanie Kansas w diecezji Salina. Zgodę na jego zamieszkanie tam wyrazili prowincjał kapucynów o. Christopher Popravak OFMCap oraz biskup diecezji Salina - Gerald Vincke.
28 lipca br. Ojciec Święty przyjął rezygnację 87-leniego wówczas Theodore'a McCarricka z członkostwa w Kolegium Kardynalskim. Jednocześnie nałożył na niego suspensę ad divinis i nakazał mu prowadzenie życia modlitwy i pokuty w odosobnieniu aż do zakończenia procesu kanonicznego. Wcześniej papież polecił byłemu kardynałowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

[PILNE] Prominentny arcybiskup zostaje wydalony ze stanu kapłańskiego na mocy decyzji papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.