Ksiądz złożył Kamilowi Durczokowi nietypową propozycję. Zaskoczyła go reakcja dziennikarza

Ksiądz złożył Kamilowi Durczokowi nietypową propozycję. Zaskoczyła go reakcja dziennikarza
fot. PAP/Paweł Supernak
Gazeta Wyborcza / ml

Ks. Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku Salmopolu opowiada o swojej znajomości ze znanym dziennikarzem.

W Szczyrku Kamil Durczok miał swój dom i często pojawiał się w tym mieście chociażby z uwagi na swoje narciarskie zamiłowanie.

DEON.PL POLECA
- Poznałem go w 2004 roku, gdy wydano specjalny kalendarz z osobowościami Śląska. Na każdej stronie tego kalendarza znajdowała się jedna osoba, był wśród nich znany już wtedy Kamil Durczok. I wtedy padła propozycja, by jeden miesiąc reprezentował też duchowny ze Śląska i tak jakoś mnie ta strona przypadła - mówi "Gazecie Wyborczej" ksiądz Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku Salmopolu.

Kamil Durczok przeczytał Ewangelię w kościele w Szczyrku

Duchowny wspomina historię, kiedy wpadł na pomysł zorganizowania ekumenicznego czytania fragmentów Ewangelii w Szczyrku. Ksiądz zorientował się, że jeden z fragmentów mógłby zostać odczytany przed Durczoka. Zadzwonił, choć nie spodziewał się pozytywnej odpowiedzi:

DEON.PL POLECA

- Ku mojemu zaskoczeniu dziennikarz zaproszenie natychmiast przyjął, spotkanie odbyło się w centrum miasta w parafii katolickiej w kościele, który pękał w szwach. Kamil Durczok czytał wybrane fragmenty, a ja dodawałem do nich komentarze - wspomina.

Duchowny był w kontakcie z dziennikarzem. Dzisiaj wspomina, że: "Szkoda, że gdy dziennikarz miał problemy, nie zadzwonił i nie poprosił o modlitwę. Nie był ewangelikiem, ale to nie szkodziło, byśmy wspólnie pomodlili się do Boga o pomoc".

Kamil Durczok zmarł 16 listopada. Jego pogrzeb odbędzie się 19 listopada w kościele Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Piotr Żyłka

Trzy bestsellerowe książki księdza Jana Kaczkowskiego, który był inspiracją dla milionów ludzi. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę. Ludzie pokochali go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru...

Skomentuj artykuł

Ksiądz złożył Kamilowi Durczokowi nietypową propozycję. Zaskoczyła go reakcja dziennikarza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.