Kto jutro może liczyć na dyspensę

Kto jutro może liczyć na dyspensę
(fot. 46137 / flickr.com / CC)
8 lat temu
KAI / drr

Święto św. Andrzeja, obchodzone 30 listopada przypada w tym roku w piątek. W związku z tym m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz udzielili dyspensy od zachowania dnia pokutnego i od spożywania pokarmów mięsnych, osobom przebywającym na terenie archidiecezji krakowskiej i warszawskiej. Podobnie będzie na Warmii, gdyż św. Andrzej jest patronem archidiecezji warmińskiej.

Przypadające w piątek 30 listopada święto św. Andrzeja Apostoła jest obchodzone zgodnie z tradycją w sposób radosny. Kard. Nycz "po rozważeniu słusznych przyczyn" udzielił na ten dzień dyspensy wszystkim przebywającym na terenie archidiecezji.

Korzystający z dyspensy mają tego dnia pomodlić się w intencjach papieża Benedykta XVI. Kłopot będą mieli jednak mieszkańcy Warszawy, mieszkający po prawej stronie Wisły, gdyż dyspensa nie dotyczy diecezji warszawsko-praskiej. Tam katolików będzie obowiązywała piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w tym dniu.

W archidiecezji warmińskiej 30 listopada przypada uroczystość patronalna. Jak poinformował bp Jacek Jezierski, w dniu patrona archidiecezji warmińskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, również dlatego, że z tym dniem są związane także tradycyjne zabawy andrzejkowe.

W związku z tradycją obchodzenia w Polsce tzw. "Andrzejek" również biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak uwzględniając racje duszpasterskie udzielił dyspensy przebywającym na terenie jego diecezji. Podobnej dyspensy udzielił biskup tarnowski Andrzej Jeż i administrator diecezji pelplińskiej bp Wiesław Śmigiel.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, "w Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu", a wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kto jutro może liczyć na dyspensę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.