Katolik w andrzejki. Co jest dozwolone, a co już nie?

Katolik w andrzejki. Co jest dozwolone, a co już nie?
(fot. Eryka Łakomy)
Eryka Łakomy

Z jednej strony to tylko niewinna zabawa, z drugiej... no właśnie, przekonajcie się, jak to jest z tym andrzejkowym wróżeniem! Tłumaczy Eryka, praktykantka DEON.pl i vlogerka.

*  *  *

Egzorcyści i psycholodzy twierdzą, że wszelkie wróżbiarstwo i inne metody dotyczące przewidywania przyszłości nie są korzystne dla prawidłowego funkcjonowania we współczesnym świecie. Osoby, przeżywające jakikolwiek kryzys mogą poczuć się jeszcze gorzej, gdy ich wróżby się nie spełnią. Prawdą jest, że nie jesteśmy w stanie dokładnie przepowiedzieć, jak będzie wyglądała nasza przyszłość.

W Katechiźmie Kościoła Katolickiego [2115] czytamy tak: Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się Opatrzności w tym, co dotyczy przyszłości, i na odrzuceniu wszelkiej niezdrowej ciekawości w tym względzie. Nieprzewidywanie może stanowić brak odpowiedzialności.

Wszelkie próby wróżbiarstwa odnoszą się do pierwszego przykazania "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną". Wierząc w naukę Kościoła, którego twórcą jest sam Jezus Chrystus, nie można wystawiać Go na próbę i szukać wsparcia w czarach. Jest to rodzaj duchowego cudzołóstwa.

Wyznając wiarę wypowiadamy "wierzę w JEDNEGO Boga".

Jak mówi KKK 2116:  Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość (Por. Pwt 18,10; Jr 29, 8). Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem - połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu.

Spotkanie towarzyskie przy dobrym jedzeniu nie jest czymś złym, problem zaczyna się, gdy na siłę chcemy przewidzieć przyszłość i wierzymy, że wróżby mają realny wpływ na naszą rzeczywistość. Czytaj dalej >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas
27,93 zł
39,90 zł

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Katolik w andrzejki. Co jest dozwolone, a co już nie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.