Kumulacja patronów - Europa, zakochani, TV

Kumulacja patronów - Europa, zakochani, TV
św. Klara, patronka radia i telewizji.
7 lat temu
Jan Maria Szewek OFMConv

14 lutego jest szczególnym dniem dla wielu grup społecznych. Dziś święto Cyryla i Metodego - patronów Europy. Dziś wspomnienie św. Walentego - patrona zakochanych. Ale dziś też mija 55. rocznica ustanowienia patronki ludzi telewizji. Decyzją papieża Piusa XII została nią św. Klara z Asyżu.

Dlaczego Stolica Apostolska obrała za patronkę medium, które powstało w XX w., trzynastowieczną świętą? Odpowiedź znajdujemy we "Wczesnych Źródłach Franciszkańskich".

Jak pisze brat Tomasz z Celano, kiedy św. Klara na rok przed śmiercią leżała schorowana w łóżku i z tego powodu nie mogła uczestniczyć w pasterce, to w nadprzyrodzonej wizji - jakby na telebimie - zobaczyła zebranych ludzi w kościele św. Franciszka z Asyżu i w sposób duchowy uczestniczyła we mszy św., widząc i słysząc wszystko, co tam się działo.

"Słyszała braci radośnie śpiewających psalmy, uważała na melodie kantorów, wreszcie słyszała granie instrumentów. Doznała jeszcze większego cudu, gdyż zobaczyła żłóbek Pański" - relacjonuje franciszkański biograf.

"Za łaską Chrystusa słyszałam dosłownie całe nabożeństwo, jakie było odprawiane tej nocy w kościele św. Franciszka" - przytacza wyznanie św. Klary zakonnik.

"Była to pierwsza udokumentowana transmisja" - śmieje się jeden z franciszkanów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kumulacja patronów - Europa, zakochani, TV
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kumulacja patronów - Europa, zakochani, TV
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.