Kuria o wypadku z udziałem pijanego księdza

KAI / slo

"Ta sytuacja zasługuje na potępienie i nigdy nie powinna się była wydarzyć. Żaden człowiek, ani tym bardziej kapłan, nigdy nie powinien prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu" - napisali we wspólnym oświadczeniu kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej i rzecznik prasowy Kurii Łowickiej, odnosząc się do czwartkowego wypadku samochodowego, którego sprawcą był pijany ksiądz.

Obydwie kurie przepraszają za tę sytuację i proszą o wybaczenie poszkodowaną i jej bliskich. Zapewniają też, że będą współpracować z organami państwowymi w tej sprawie.

Do wypadku doszło w czwartek 26 grudnia w Łowiczu. Ksiądz kierujący samochodem stracił nad nim panowanie i uderzył w 41-letnią kobietę idącą pasem dla pieszych w pobliżu przejazdu kolejowego. Auto uszkodziło też uliczną latarnię. Poszkodowana trafiła do szpitala, ale według policji nie została poważnie ranna. Lekarze zapowiedzieli, że zostanie w szpitalu około trzech dni.

Tego samego dnia w południe 66-letni duchowny stawił się na komendzie policji w Łowiczu. Po zbadaniu okazało się, że ma 1,8 promila alkoholu w organizmie. W sobotę ksiądz ma zostać przesłuchany. Może usłyszeć co najmniej zarzut jazdy samochodem po pijanemu. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymany ksiądz mieszka w Łowiczu, ale posługę pełni w diecezji warszawsko-praskiej.

W sobotę oświadczenie w tej sprawie wydały wspólnie Kuria Warszawsko-Praska i Kuria Łowicka. Poniżej publikujemy jego pełny tekst:

Oświadczenie Kurii Warszawsko-Praskiej i Łowickiej

Z ogromnym ubolewaniem i głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o wypadku, w którym poszkodowaną została kobieta potrącona samochodem przez kapłana prowadzącego auto po spożyciu alkoholu. Ta sytuacja zasługuje na potępienie i nigdy nie powinna się była wydarzyć. Żaden człowiek, ani tym bardziej kapłan, nigdy nie powinien prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu.

Dlatego zarówno Diecezja Warszawsko-Praska, do której przynależy ów kapłan, jak i Diecezja Łowicka, na terenie której zamieszkuje od 20 lat jako emeryt, przepraszają za tę sytuację i proszą o wybaczenie tak poszkodowaną w wypadku, jak i jej bliskich oraz wszystkich, których ta sytuacja dotknęła, poruszyła i zgorszyła.

Jednocześnie zapewniają o wsparciu duchowym i duszpasterskim dla poszkodowanej kobiety i będą współpracować z organami państwowymi w tej sprawie.

Dołożą także starań, by sprawca wypadku podjął leczenie po wyjaśnieniu sprawy przez organy państwowe.

Ks. dr Dariusz Szczepaniuk
Kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej

Ks. dr Piotr Karpiński
Rzecznik Prasowy Diecezji Łowickiej

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kuria o wypadku z udziałem pijanego księdza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.