Lefebryści dziękują Franciszkowi

Lefebryści dziękują Franciszkowi
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / rj

Lefebryści z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X podziękowali papieżowi za "ojcowski gest", jakim jest przyznanie wszystkim katolikom prawa do korzystania z posługi sakramentu pokuty u członków Bractwa. Będzie to możliwe w czasie Jubileuszu Miłosierdzia, który potrwa w Kościele od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 r.

W liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp. Rino Fisichelli papież zarządził, że "osoby, które w Roku Świętym Miłosierdzia przystąpią do Sakramentu Pojednania u kapłanów z Bractwa św. Piusa X, otrzymają ważne i zgodne z prawem rozgrzeszenie".

Komunikat Bractwa dodaje, że zawsze kierowało się ono w posłudze tego sakramentu "nadzwyczajną jurysdykcją" przewidzianą przez Kodeks Prawa Kanonicznego. - Z okazji Roku Świętego papież Franciszek chce, by wszyscy wierni, którzy chcą się wyspowiadać u kapłanów z Bractwa św. Piusa X mogli to spokojnie zrobić - napisały władze Bractwa.

Komunikat pomija jednak inne słowa papieża, w których wyraża on nadzieję, że "w bliskiej przyszłości będzie można znaleźć rozwiązania pozwalające przywrócić pełną jedność z kapłanami i przełożonymi Bractwa". Nie ma ono bowiem kanonicznego statusu w Kościele katolickim, gdyż odrzuca niektóre postanowienia Soboru Watykańskiego II i preambułę doktrynalną przedstawioną mu do akceptacji przez Kongregację Nauki Wiary.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lefebryści dziękują Franciszkowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.