Legioniści Chrystusa publikują raport o wykorzystywaniu i uruchamiają niezależną pomoc ofiarom

Legioniści Chrystusa publikują raport o wykorzystywaniu i uruchamiają niezależną pomoc ofiarom
(fot. cathopic.com)
PAP / Crux / kk

27 księży z Legionu Chrystusa dopuściło się wykorzystywania seksualnego. Ich ofiarami było 170 nieletnich, z których 60 było wykorzystywanych przez założyciela zgromadzenia księdza Marciala Maciela Degollado. Zgromadzenie poinformowało o przypadkach w nowym raporcie.

Proceder wykorzystywania, którego dopuszczał się przez dekady zmarły w 2008 roku meksykański kapłan, uważany jest za największy skandal pedofilski w Kościele katolickim.

Obecne w wielu krajach zgromadzenie opublikowało w poniedziałek raport "Ujawnić prawdę, uczynić sprawiedliwość, uzdrowić", który jest kolejnym krokiem na trwającej od kilku lat drodze do przejrzystości. Celem dokumentu - wyjaśniono - jest dalsze podążanie "ścieżką prośby o przebaczenie i zainicjowanie licznych przedsięwzięć na rzecz ochrony nieletnich".

Pierwszy raport o dziesięcioleciach skandalu pedofilii w zgromadzeniu został opublikowany w 2019 roku, gdy papież Franciszek zdjął tajemnicę papieską w sprawach dotyczących przypadków nadużyć. Nowy raport przedstawia skutki wdrożenia dwóch dokumentów przygotowanych na zeszłorocznym zgromadzeniu generalnym zakonu. Pierwszy stanowiły wytyczne prewencji wykorzystywania seksualnego w instytucjach prowadzonych przez zakon, a drugi był deklaracją otwarcia "nowej drogi" budowy kultury empatii i nawrócenia w zgromadzeniu.

DEON.PL POLECA

W raporcie ogłoszone zostały nazwiska księży Legionu Chrystusa, którzy dopuścili się czynów pedofilii w ciągu 70 lat; to 27 kapłanów na 1380 wszystkich wyświęconych, a zatem - jak podkreślono- 2 procent. W zeszłorocznym raporcie ta liczba wynosiła 33 osoby. Różnica jest spowodowana m.in. tym, że w dwóch przypadkach nie dało się stwierdzić czy skrzywdzona została osoba nieletnia; jeden dotyczył zmarłego księdza, a pokrzywdzony zeznał, że nie doświadczył krzywd seksualnych; z kolei trzy inne przypadki dotyczące byłych członków zgromadzenia, nadal są przedmiotem śledztwa. 

Trzech spośród sprawców zmarło bez osądzenia przez wymiar sprawiedliwości, dwóch zostało skazanych w procesach karnych. Jak podkreślono, pozostali księża-pedofile nie zostali postawieni przed sądem z różnych powodów, na przykład z racji różnego prawodawstwa w poszczególnych krajach.

Jeśli chodzi o procesy kanoniczne, to dwóch sprawców nie zostało osądzonych przed kościelnym wymiarem sprawiedliwości, 16 ukarano, a osiem postępowań trwa.

Ofiary pedofilii w zgromadzeniu to 170 nieletnich, w większości chłopców. Prawie jedną trzecią wykorzystywał założyciel zgromadzenia. Jedyna kara, jaka spotkała księdza Marciala Maciela Degollada, to wydany w 2006 roku przez Benedykta XVI zakaz pełnienia posługi i zalecenie życia w ciszy i modlitwie.

Legioniści uruchomili niezależną jednostkę "Eshma", będącą odpowiednikiem delegata ds. osób pokrzywdzonych. Jednostka współpracuje z Papieskim Uniwersytetem Meksyku w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu. Nowy raport dostępny jest na stronie zgromadzenia.

źródło: PAP / Crux / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Legioniści Chrystusa publikują raport o wykorzystywaniu i uruchamiają niezależną pomoc ofiarom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.